HASAN PEHLEVAN “Formicarium” - PG Art Gallery

HASAN PEHLEVAN
“Formicarium”
18 Kasım - 15 Aralık 2017Pg Art Gallery, 18 Kasım - 15 Aralık tarihleri arasında Hasan Pehlevan'ın kişisel sergisi Formicarium’a ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyar.
Başlığını Latinceden gelen Formi (karınca) carium (yaşam alanı) alan sergide sanatçı, karınca davranışlarını ve kolonilerini incelemek, gözlemlemek için taşarlanmış olan formicarium’u insanın yerleşim hayatına ve yaşam benzerliğinine uyarlamaya çalışıyor. Formicarium temel yaşam biçimleri üzerinden kentsel dönüşüm, barınma, yıkım ve kültürel göç konularına odaklanıyor. Sanatçı son dönemlerde yapmış olduğu “Fikirtepe Müdahale” projesinde, duvar resimlerinin fotograflarını, kentsel dönüşüm alanlarından topladığı “kazı alanından nesneleri” taşları, video ve resimlerini bir araya getiriyor.

Pehlevan'ın yapmış olduğu duvar resimleri, bir kentin belleğinin yok olmasını kaydederken, aynı zamanda bir arkeolog gibi buluntu'nun belleğini de izleyenlere gösteriveriyor. “Kazı Alanından Nesneler” isimli seride kültürel bir mirasın arkeolojik kazı parçaları olan formlar, ilk bakışta bir hafriyat parçası gibi algılansa da, yakından bakıldığında “taş olmayan” işlevsiz bir nesne olarak gözümüze çarpar.

Sergide yer alan tüm çalışmalar sanatçının 2014-2017 tarihleri arasında, halen kentsel dönüşümü devam eden Fikirtepe'de gerçekleştirdiği yapıt ve müdahalelerden oluşuyor. Sanatçı Fikirtepe‘ye anonim formlar çizerek bir önerme sunmaya çalışıyor aslında: Sanatın yıkımı durdurabilme gücü olabilir mi?

pg art gallery


Diyarbakırlı olan Pehlevan, 1932 yılında “kentin hava alması” için surları birkaç noktadan yıktırılan kentin hatırasını da koyuyor önümüze. Yıkım arkeolog Albert Louis Gabriel'in Ankara’ya yazdığı mektupla durdurulabilmişti. Enkaz ve yıkım, belleği ve anımsamayı ortaklaştırıyor.

Popüler Yayınlar

Yeni başlayanlar için Sanat Galerisi ve Sergi Nasıl Gezilir ? Sergi gezmek için 10 ipucu

Başka Dünya

Dekorasyon Tavsiyeleri No:5 Duvarlara tablo yerine alternatifler - Tabaklar

SANATLA DOLU BİR YAŞAM : LALE BELKIS

ATHENA SES ETME KLİBİ ÜZERİNE

SANAT DÜNYASINDA BİR YENİLİK DAHA

Ayılar,Tilkiler,Baykuşlar ve Geyikler ile Kış Sofrası

Ana Şehir Cape Town

Gerçekten Bilmeniz Gereken 50 Sanat Fikri - Susie Hodge

Şipşak Fotoğrafçılıkta yeni devrim: INSTAX SHARE