Sergi İncelemeleri no:1 Nesrin Esirtgen Collection - TROCADERO

İlk sergi incelemesi yazıma 23 Ocak'ta başlamış , küratörlüğünü Nazlı Gürlek'in üstlendiği TROCADERO grup sergisi ile başlıyorum. 

Trocadero sergisinde yer alan sanatçılar ;

Özlem Altın            Tuncay Çavdar                  Aslı Çavuşoğlu              İris Ergül 
Leyla Gediz            Deniz Gül                          Serhat Kiraz                  Ali Miharbi
İz Öztat                  Sun Ra                              Lili Reynaud - Dewar       
Sarkis                     Lawrence Weiner               

Sergi mekanında bulunan tanıtıcı yazıda; Trocadero ilhamını ,içine yerleştiği,uzun zaman önce yok olmuş aynı isimli varyete tiyatrosunun bağlamından alıyor. Bir zamanlar sergi salonunun bulunduğu Mısır Apartmanı'nın yerinde bulunan bu tiyatronun 109 yıl sonra farklı bir yorumu adeta.Tiyatroya sadece mekan olarak değil kavram ve içerik olarakta yaklaşıyor. 

Sergi kitapçığındaki ana cümle şu ; Söküp almak,imha etmek,yeniden yapmak yerine , tarihsel kurguları ve yaratıcı güçleri tekrar etsek , üzerine eklesek ,dönüştürsek,türetsek nasıl olur ? Üst Resimde İz Öztat 'a ait çalışmayı görüyoruz. Çalışmanın ismi "Ghost Light - Hayalet Işığı" . Hem pratik nedenlerle hem de batıl inançlarla ilintili olarak geceleri ,boş sahnede açık bırakılan ışığa , Batı Tiyatro geleneğinde "hayalet ışığı" deniyor. Bu ışık geceleri hem karanlık tiyatroda olabilecek kazaları engelliyor hem de gece boyunca hayaletlere eşlik ediyor. Sergi kapandığında açık bırakılarak mekanı aydınlatan bu iş mekanın tiyatro olduğu zamana güzel bir gönderme ve oldukça etkileyici . 

    Genel Olarak Sergi Mekanından Bir Görüntü 

Yine güzel bir iş yine güzel bir hikaye ... Leyla Ediz bu çalışmasında ilk kadın ressamlarımızdan Hale Asaf'ı anıyor. Hale Asaf (1905-1938) çok genç yaşta karaciğer kanserinden ölmüş gencecik bir ressamımız. Sergi ile bağlantılı sınırlı sayıda kitap bastıran Leyla Gediz , kitapçığında şu alıntıya yer vermiş 

"bu ölümün asıl hazin tarafı , genç Türk ressamının bir hafta sonra Paris'te açacağı serginin iptal edilmesi , 37 tablosunun yağmaya uğrayarak ortadan kaybolmasıdır. " ( Toros,T.(1988) İlk Kadın Ressamlarımız ,Akbank S.81) 

37 parçadan oluşan bu Leyla Gediz çalışması benim için serginin en dokunaklı çalışmasıydı. Sergi kitapçığında bu çalışma hem Hale Asaf'ı anma, hem de genel anlamda resim nesnesinin sanatçının atölyesinden ayrıldıktan sonraki yaşamının kaydını tutmaya yönelik tekrarlı ve obsesif bir jest. Bu çalışma ile ilgili kişisel fikrim , çeşitli mekanlara yerleştirilmiş "Hale " imajının , bir çalışma olarak nerelerde olabileceği "might have been" kalıbı ... 


Leyla Gediz imzalı bu kitapçıkta benim için güzel bir jest oldu. 
Sarkis 'in yağlı boya ve davranışları ile ilgili bu çalışması da çok ama çok hoşuma gitti. Sanki resim bir noktadan sonra kendi kendini oluşturmuş gibi. Burada da tiyartonun doğasına güzel bir gönderme olduğunu düşünüyorum. İşlerin çoğunda bu hisediliyor zaten , verili metin ve senaryo belirli ama yorumlama farklı gibi. 

Serhat Kiraz 'ın çalışması görülmeye değer yazılamayacak kadar güzel ve şaşırtıcı bir çalışma. Efes Antik Kent'nin yerinden sökülüp Paris'e taşınması için bir öneri , zaten projenin ismi de "Artistik Turistik Bir Taşıma için Öneri". Oldukça şaşırtıcı bir yerleşimi mevcut. 

Lawrence Weiner 'in kavramsal çalışması da üzerinde biraz kafa yorunca zihinde değişik şeyler canlandıran bir çalışma. Sergide Sun Ra grubunun 1998 yıında İstiklal Caddesinde verdiği konser görüntülerini görebilir, özel bir kelime programı ile kurgulanmış akan LED tabelada ilginç haberler okuyabilir ve deniz...videosunu izleyebilirsiniz. 

Nesrin Esirtgen Collection Hakkında 
20 yılı aşkın süredir sürdürdüğü koleksiyoncluğunu yeni bir girişim ile dönüştürmek isteyen Nesrin Esirtgen, kurduğu Nesrin Esirtgen Collection adlı sanat mekanında hem bu koleksiyonu geliştirerek paylaşmak hem de günümüz sanatını ve bu alanda çalışan sanatçıları desteklemeyi hedefliyor. Mekan ticari kar amacı olmayan,sosyal sorumluluk anlayışı ile kurulmuş bir sanat platformudur. 

Berçin Damgacı sergi ve mekan koordinatörü olarak sergiyi anlamam konusunda oldukça yardımcı oldu. çalışmalar üzerinde tek tek bilgilendirerek Küratör Nazlı Gürlek 'in seçkilerinin birbiri ve Trocadero konsepti ile olan bağlantısını çok anlaşılır bir şekilde aktardı. Sergiyi gezerek daha fazla bilgi edinebilirsiniz. 
Mekan İstiklal Caddesinde Mısır Apartmanında 5. katta bulunuyor . Mısır Apartmanına girerek bir çok galeriyi gezip sanata doyma şansınız oldukça yüksek. Sanata Doymak derken sergide Aslı Çavuşoğlu'nun "Stendhal Sendromu" isimli çalışması çok fazla sanat eseri görme konusuna gönderme yapıyor. 

Sergiyi 29 Mart 2014 Tarihine kadar Pazar-Pazartesi günleri hariç her gün 11:00-18:30 saatleri arasında gezebilirsiniz. 


Yazı : Ahmet Rüstem Ekici 
Sergi İncelemeleri , Nesrin Esirtgen Collection  - Trocadero 
Kaynak : Sergi kitapçığı 

Yorumlar

Popüler Yayınlar

Dekorasyon Tavsiyeleri No:5 Duvarlara tablo yerine alternatifler - Tabaklar

SANATLA DOLU BİR YAŞAM : LALE BELKIS

About Augmented Reality Exhibition "Hamam"

Aslında Özgürsün

DÜNYA SANAT GÜNÜ İZMİR'19

OMM Açılıyor!

Başka Dünya