Dekorasyon Tavsiyeleri No:6 - Duvarlara tablo yerine alternatifler

Duvarlara halı asma fikri sizde bu imajı mı oluşturuyor ? 


:) 


Duvar dekorasyonunda tablolardan,dijital baskılardan daha boyutlu,daha dokulu duracak tabaklardan bahsetmiştim. Tabak yerine belirli bir renk ve doku skalasında boş duvarlarınızın bulunduğu ortama uyum sağlayacak herhangi bir objeyi kullanabilirsiniz. Bunun için dikkat etmeniz gereken noktaların başında 

1. Asılacak objeler yaratmak istediğiniz atmosfere uygun mu ?
2. Renk uyumu 
3. Boyut uyumu


Soyut Halı Örnekleri 


Hemen hemen aynı ölçülerde,aynı fiyata alacağınız halılar iç mekan için basılmış branda baskılardan, büyük yapı marketlerinde satılıp herkesin evinde göreceğiniz tablolardan çok daha dokulu ve farklı duracaktır. 


Eski Halılarınızı da duvarlarda değerlendirebilirsiniz Koleksiyonunu yaptığınız herhangi bir obje de belirli gruplamalar ile dizilirse güzel bir görüntü yaratacaktır.


Herşeyi bir arada sergilemek karmaşaya neden olur


Sergilemek istediğiniz objeleri Renk ve boyutlarına göre gruplayabilirsinizYaratıcılığınıza güveniyorsanız çiviler ve ipler ile farklı kompozisyonlar oluşturabilirsiniz.

Sofra bezi , ya da sevdiğiniz evinize uyacak herhangi bir kumaşı farklı formlarda,artistik bir şekilde kurgulayabilirsiniz. Yakında yayınlayacağım yazısını hazırladığım Leonor Fini 'de yatak başını kendisi duvarı ile aynı renkte bir kumaştan yapmış ve oldukça dramatik 

Leonor Fini Bu sofra bezlerinin çok daha artistik görünümlüleri Kapalıçarşı vb yerlerde mevcut 
Adele 'in Rolling in the deep videosunda fonda kullanılan kağıt oldukça dramatik bir görüntü veriyordu .


Duvarlarda hemen hemen her yerde rastlayabileceğiniz boyutsuz ve dokusuz kanvas tablolar görmek oldukça sıkıcı.  Biraz daha cesaretle sizde farklı alternatifler yaratabilirsiniz. 


Ahmet Rüstem Ekici
İç Mimar ,Dekor ve TV Set Tasarımcısı


Yorumlar

Popüler Yayınlar

Dekorasyon Tavsiyeleri No:5 Duvarlara tablo yerine alternatifler - Tabaklar

SANATLA DOLU BİR YAŞAM : LALE BELKIS

About Augmented Reality Exhibition "Hamam"

Aslında Özgürsün

DÜNYA SANAT GÜNÜ İZMİR'19

OMM Açılıyor!

Başka Dünya