Sergi İncelemeleri No:10 Selçuk Artut - Verisel Gerçeklik

Selçuk Artut - Verisel Gerçeklik 


Güne akıllı telefonlarımızla başlıyor , gün içindeki tüm etkinlikleri teknolojik aletlerle yapıyor, var olmayan sanal bir ajanda üzerinden etkinlik tarihlerini görüp davetler alıyor,navigasyonla yönleniyor ve yatağımıza girdiğimizde yine günü akıllı telefonlarımızla kapatıyoruz. 

Teknoloji artık biz değiliz teknoloji bizden de öte ( ? ) . Serginin sanatçı metninde yazdığı gibi ; sorgulamaya gerek kalmadan gelişen teknoloji ve teknolojik hayatlar ,insan zekasının ve insan vücudunun fiziksel kapasitesinin ötesine geçmeyi önermektedir. 

Dört kenarlı ekranlara bağımlı olarak yaşıyoruz . Televizyon,navigasyon,tabletler,telefonlar derken realiteden yavaş yavaş uzaklaşmaya başlıyoruz. "Selfie"ler çekiyor beğenilmek istiyoruz , görüntülü arama yaptığımızda karşımızdaki ile konuşurken bile hiç karşılaşmamışız gibi kendimize bakarak konuşuyoruz çoğu zaman. 


İşte bu sergi tüm bu soyut olguları somut bir şekilde sizlere sunmak için harika bir fırsat. Soyut olan o kadar somutlaşıyor ki gerçeği algılamaya çalışıyorsunuz. Sanal gerçeklik kullanılan , teknolojiden faydalanan bu işler gerçekten sorgulamanız gereken bir deneyim sunuyor size. Ses gözününzün önüne geliyor ama göremiyorsunuz,kodları okuyamıyorsunuz ve yardım almadan algılayamayacakmışsınız gibi hissediyorsunuz

Analog Pikseller 

Mısır apartmanının merdivenlerinden yukarı çıkarken bir vızırtı duyuyorsunuz . Bu sesler, sanatçının sergideki 4 adet paslanmaz çelik levhadan oluşan içinde titreşim motorları , elektronik devreler kullandığı "Analog Pikseller" isimli heykellerinden geliyor. Üstünde alfabe olarak yorumlanabilecek bir kod,sembolün olduğu yazının çıkardığı sesler farklı iletişim methodlarına gönderme gibi. İşlerin çoğunun ayna gibi olma nedeni bence algıyı kuvvetlendiriyor. Sizi sizden ve gerçeklikten koparmıyor. En sevdiğim iş ilk odadaki "Gördüğün Gördüğün Değil" isimli çalışma. Odaya girer girmez yerde amorf bir canlı gibi hissettiğiniz ŞEY'in gölgesi ile karşılaşıyorsunuz ama gölgesi olanın kendisi yok . Odanın 4 duvarında bulunan ekranda ise bu şekli görebiliyorsunuz. Ve tam ortaya geçtiğinizde o şey sizin kafanızın yerine geçmiş oluyor. Oldukça sorgulamanız üzerinde uzun uzun konuşabileceğiniz bu deneyimi mutlaka gidip görün derim . 


Yerleştirme; artırılmış gerçeklik yazılımı, 4 ekran, projektör, Değişken


Görebilmeniz için ekranın yanında deneyimlediğim çalışma Teknolojiden faydalanan,durağan olmayan,farklı duyuları ateşleyen sergiyi 3 Mayıs 2014 tarihine kadar İstiklal Caddesi Mısır Apartmanı 2. kat Galeri Zilberman'da ücretsiz olarak gezebilirsiniz. 
Ahmet Rüstem Ekici
Aredeko İç Mimarlık ve TV Set & Dekor Tasarımı

Yorumlar

Popüler Yayınlar

Dekorasyon Tavsiyeleri No:5 Duvarlara tablo yerine alternatifler - Tabaklar

SANATLA DOLU BİR YAŞAM : LALE BELKIS

About Augmented Reality Exhibition "Hamam"

Aslında Özgürsün

DÜNYA SANAT GÜNÜ İZMİR'19

OMM Açılıyor!

Başka Dünya