Gerçekten Bilmeniz Gereken 50 Sanat Fikri - Susie Hodge


Gerçekten Bilmeniz Gereken 50 Sanat Fikri 


kitap detayları
Köpeğim Lupo kitabı yemeden okuyup bitirmem bir mucize :)

Domingo Yayınevinden çıkan "Gerçekten Bilmeniz Gereken 50 ......." fikir serisinin (50 psikoloji fikri,50 mimar fikir...) sanat ve tarihi ile bağlantılı olan kitabı Kraliyet Sanat Akademisi mensubu Susie Hoodge tarafından yazılmış .
208 sayfa olan bu kitabın kapağında Andy Warhol'un konserve kutusu eseri yer alıyor. Sanat tarihini ve akımları,fikirleri kavramak isteyen insanlara kapaktaki çorba gibi hazır olarak tek kaynakta sunuluyor. 


Sanat tarihi ve eserleri kronolojik olarak sıralayan yüzlerce,binlerce kitap örneği var . Bu kitabı diğerlerinden ayıran özellikler ;

1. Sanat eserlerini kronolojik olarak sıralarken Doğu-Uzak Doğu özellikle Japonya'yı atlamıyor. 2. Dönem tanımları yaparken , yola çıkışlarına mutlaka değiniyor ve o tarihte başka ülkelerde neler olmuş gibi küçük notlar veriyor . 

3. Herşeyi sanat olarak kabullenmeyi, ya da sanat eseri olan herşeyi sevemek zorunda olmadığımızı ama onlara daha donanımlı olarak nasıl bakabileceğimizi öğretmeye çalışıyor. 

4. Bazı sanat tarihi kitapları gibi terimler ile okuyucuyu yormuyor. Bir terim varsa bunu kısaca açıklıyor.

5. Renksiz olması kitabın tek eksiği. Genel olarak sanat eserleri tanımı ve renk birbirinden kopmasa okuyucu bazı bölümleri çok daha iyi anlayabilirdi. Renksiz olmasının fiyat olarak bu seviyede bir kitaba artısı olmuş olabilir ama yanlış bir tasarım. 
Ahmet Rüstem Ekici
Aredeko & Aresets İç Mimarlık , TV Set Tasarımı ve Dekor Tasarımı


Yorumlar

Popüler Yayınlar

Dekorasyon Tavsiyeleri No:5 Duvarlara tablo yerine alternatifler - Tabaklar

SANATLA DOLU BİR YAŞAM : LALE BELKIS

About Augmented Reality Exhibition "Hamam"

Aslında Özgürsün

DÜNYA SANAT GÜNÜ İZMİR'19

OMM Açılıyor!

Başka Dünya