Sergi İncelemeleri No:13 Bahar Yürükoğlu - Kendi Adını Taşıyan Sergisi

Bahar Yürükoğlu  "Kendi Adını Taşıyan" isimli sergisi

Bahar Yürükoğlu 

"Korku cazibeye dönüşebilir. Bahar da plastikle çalışmaya ondan korktuğu için başladı. Petrol bazlı,seri üretilmiş,yapay olan herşeyin sembolü,tüketimin vardığı nihai nokta -plastik bu dünyada yanlış olan herşeyi özetlemektedir ."Ve asla yok olmaz" diye ekliyor Bahar. (sergi kitapçığı)


Nesrin Esirtgen Collection , Bahar Yürükoğlu'nun multimedya işlerinden oluşan ilk uluslararası kişisel sergisinin açılışını 30 Nisan akşamı gerçekleştirdi. 

"Kendi Adını Taşıyan" isimli sergi; mekana özel yerleştirme ,fotoğraf ve video işlerinden oluşuyor. Küratörlüğünü Berçin Damgacı'nın gerçekleştirdiği sergi mekana tamamen yayılan işler ile izleyiciyi büyülüyor
Sergi alanına girdiğinizde kendinizi bir manzaranın içinde , doğada , galakside hissediyorsunuz. Pleksiglass malzemelerin düzenlenmesi ve video ile görsel olarak zenginleştirilmesiyle oluşan çalışması sürekli farklılaşıyor. Bu farklılaşma milyonlarca olasılığı beraberinde getiriyor. Tıpkı doğa gibi hareket ediyor,gün gibi doğuyor , gece gibi kapanıyor ve kendini tekrarlıyor. Tek tek fotoğrafı çekilse milyonlarca sanat eseri çıkarma ihtimali doğuruyor ; tıpkı doğanın kendisi gibi. 

Sergide fotoğraf çalışmaları da mevcut.Bu çalışmalarda da varlığı sorgulayan işler olduğunu hissettim. Var olan varlığını yansıma ,renk ve boyut olarak hissettiriyor. Gerçek olanı hangisi sorusunu uyandırıyor . Video çalışmasında manzara görüntülerinden faydalanarak var olan bir odanın duvarlarını ara sıra hissettiriyor ve var olan oda perspektifine yeni düzlemler ekleyerek farklı boyutlar farklı sınırlar yaratıyor. Oldukça dinlendirici bir iş sonunda da varlığı sorguluyor gibi hissettim. 

Bahar Yürükoğlu ve Ben :) 


Bahar Yürükoğlu Amerika doğumlu , Boston'da yaşayan bir sanatçı . Uluslararası ilk sergisi olan "Kendi Adını Taşıyan" sergisini mutlaka görmenizi tavsiye ederim. Sergi Mısır Apartmanı Nesrin Esirtgen Collection 'da 6 Haziran 2014'e kadar görülebilir. 

Sanatçının kişisel web sitesinde diğer çalışmalarını görebilirsiniz. 

http://www.iambahar.com


Ahmet Rüstem Ekici
Aredeko & Aresets İç Mimarlık ve TV Set Tasarımı Yorumlar

Popüler Yayınlar

Dekorasyon Tavsiyeleri No:5 Duvarlara tablo yerine alternatifler - Tabaklar

SANATLA DOLU BİR YAŞAM : LALE BELKIS

About Augmented Reality Exhibition "Hamam"

Aslında Özgürsün

DÜNYA SANAT GÜNÜ İZMİR'19

OMM Açılıyor!

Başka Dünya