Sergi İncelemeleri No:14 Şinasi Göktürkler - Bayağı Kadın Portreleri

Bayağı Kadın Portreleri - Şinasi Göktürkler 

Ahmet Rüstem Ekici


Rotanızı Beyoğlu'ndan, Şişli - Nişantaşı bölgesine doğru çevirdiğinizde Ahmet Fetgari sokakta bir çok sanat galerisi olduğunu göreceksiniz.  Bu galerilerden biri olan "Bimisal Art & Design Gallery" Şinasi Göktürkler'in "Bayağı Kadın Portreleri" isimli sergisine ev sahipliği yapıyor. 

ahmet rüstem ekici


Şinasi Göktürkler'in çalışmalarının dayanağı ; benlik,altbenlik,beden,cinsiyet ve cinsellik gibi konular. Küratör Berçin Damgacı'ya göre kimi zaman güçlü hatta gizli kalması gerekene tehtid olarak adlandırılabilecek görseller vasıtayla,kimi zaman ise başka imgelerin arasında saklanmış silüetler yoluyla ,hem algı,hem de bu kavramların kabulüyle oynuyor. 
Sergi alanının duvarlarını kaplayan çalışmaların hepsinde aslında günlük hayatta karşılaşabileceğimiz yüzler mevcut, bu yüzler seks işçilerine ait. Herhangi bir mekan ve tanımlamadan uzak bu portreler en yalın en savunmasız şekilleri ile resmedilmiş. İşler minimal dokularda gibi görünmesine rağmen o kadar derin anlamlar içeriyor ki , o portreleri kişisel deneyimleriniz ve hayal gücünüz ile bir yerde gibi hissetmemeniz imkansız. Tüm portreler özünde insana , insani duygulara ve hayallere ulaşıyor gibi bir his oluştu bende. 

Renk ve kontrast seçimi, bende tek renk bir ışığın aydınlattığı odada hapsolmuş yüzleri çağrıştırdı. 

Sergi metninde bu portrelerin seks işçilerine ait olduklarını okuyunca portrelere farklı gözle bakmaya başlıyorsunuz. Sadece bedenin konu olduğu çalışmalar bile o kadar yalın ki , sanki masumiyet çıplaklığın önüne geçiyor. 9 Mayıs'ta açılışı gerçekleşen sergiyi Teşvikiye Mh., Ahmet Fetgari Sk No:22 Bimisal Art&Design Gallery'de 9 Haziran 2014 tarihine kadar gezebilirsiniz. 


Serginin Küratör Berçin Damgacı tarafından yazılmış yazısı için :
http://www.milliyetsanat.com/haberler/plastik-sanatlar/bimisal-de-bayagi-kadin-portreleri-/3932#.U2kRTCPu0Ck.facebook

Galerinin Youtube sayfasında yer alan ; sanatçının çalışmalarından oluşan videosu :Ahmet Rüstem Ekici
Aredeko & Aresets İç Mimarlık ve TV Set Tasarımı 

Yorumlar

Popüler Yayınlar

Dekorasyon Tavsiyeleri No:5 Duvarlara tablo yerine alternatifler - Tabaklar

SANATLA DOLU BİR YAŞAM : LALE BELKIS

About Augmented Reality Exhibition "Hamam"

Aslında Özgürsün

DÜNYA SANAT GÜNÜ İZMİR'19

OMM Açılıyor!

Başka Dünya