ARE Sergi İncelemeleri No:25 Gürbüz Doğan Ekşioğlu , Dün&Bugün , Ekav Art Gallery


Yağmuru Sevdirecek Sergi 


EKAV (Eğitim Kültür Araştırma Vakfı)  Art Gallery 25 Ekim 2014'e kadar devam edecek, size yağmuru sevdirecek, eğlenceli bir o kadar hüzünlü bir sergiye ev sahipliği yapıyor. Gürbüz Doğan Ekşioğlu'nun kendi imzası ile Gürbüz'ün Dün ve Bugün sergisi.  

Vikipedi'de "anlam yüklenmiş resim" olarak tanımlanan karikatür Gürbüz'ün çalışmalarını tanımlamak için doğru bir kelime olmayabilir. Bu çok materyalli, dokulu çalışmalarının sınıflandırılması için bir röportajında "İşlerim, bir sanat galerisinde sergilendiğinde resim, bir dergide yayınlandığında illüstrasyon ya da karikatür."diyor. *


Çalışmaları o kadar yalın ki, üstünde upuzun makaleler yazılabilecek bir konu ve sorun yan yana gelmiş bir ağaç ve gemi ile bütün söylemek istediklerinizi tek cümle ile dile getiriyor sanki. Sergideki her çalışma, kocaman hikayelerin bir tuvale, yerleştirmeye, çerçeveye sığmış hali. Tek bir su damlacığı size uçsuz bucaksız okyanusu çağrıştırabiliyor.  Renee Magritte' in eserlerinden ilham alan sanatçı aşağıda bağlantısını verdiğim bir röportajında en övündüğü iki şeyi "Renee Magritte ruhu taşımaa ve Marmara Güzel Sanatlar Fakültesine bağı" olarak dile getiriyor. 
Gürbüz Doğan Ekşioğlu'nun çalışmaları canlı renkler, mutlu hayvanlar gibi görünse de içlerinde (bence) kesinlikle hüzün var.  Ağaç,deniz,çukur,uçurum,merdiven,kedi,balık ve kuşlara bol bol rastladığımız çalışmalarında tüm bu canlı ve cansız varlıkların gerçek anlamları dışında mecaz anlamlarına da büyük yüklemeler yapılıyor. Var olana bir de farklı açıdan bakılıyor ve fonksiyonu sorgulanıyor. 

The New Yorker, New York Times ve Forbes gibi dünyaca ünlü dergilere kapak olmuş ve yer almış çalışmaları uluslararası öneminin en büyük göstergesi olmakla beraber, özellikle forum sitelerinde öğrencileri ve kendisini tanıyan insanların ,hakkında yazdıkları her bir satırda ne kadar pozitif, sevilen bir insan olduğu defalarca dile getirilmektedir. Bu eğlenceli ruhun pozitif yaklaşımlarını, hüzünlü bir olaydan bahsetse bile çalışmalarında kesinlikle hissediyorsunuz. 


Yağmur yağmasının barajları doldurup gündeme manşet olacak kadar önemli olduğu şu günlere o kadar yakışan bir sergi olmuş ki, yağmuru sevmemek imkansız. Girişte yer alan cam fanus içinde hayalimizdeki mavi renk suyun içinde bir şemsiyelik içindeymiş gibi duran çalışma o kadar güzel  o kadar anlam yüklü ki, şemsiye nesnesinin kişiselleştiğini ve sergi boyunca onunla karşılaşacağınızın sinyallerini veriyor. 
gürbüz doğan ekşioğlu dün ve bugün sergisi sanat blogu

Sergide en sevdiğim çalışma merdivenler oldu. Sizi yukarı olmasa da gece ve gündüz olarak istediğiniz yolculuğa çıkarıyorlar. 

İnternet'i biraz karıştırarak mutlaka başka çalışmalarına, ödül almış karikatürlerine bakın. Sergiye gidemeyenler için Türkiye'nin ilk online sanat televizyonu www.ekavart.tv sitesini ziyaret edebilirsiniz. Sergiyi Pazar günleri hariç hafta içi 11:00-18:30 arası The Ritz Carlton Hotel,Süzer Plaza Ekav Art Gallery'de ziyaret edebilirsiniz. 

*Hakkında bir yazı için link


Ahmet Rüstem EkiciYorumlar

Popüler Yayınlar

Dekorasyon Tavsiyeleri No:5 Duvarlara tablo yerine alternatifler - Tabaklar

SANATLA DOLU BİR YAŞAM : LALE BELKIS

About Augmented Reality Exhibition "Hamam"

Aslında Özgürsün

DÜNYA SANAT GÜNÜ İZMİR'19

OMM Açılıyor!

Başka Dünya