Los Angeles Sokak Sanatı Turu - Venice

Venice Sokak Sanatı Turu 
Venice;evsizleri,dilencileri,satıcıları,geliştirdikleri vücutlarını seve seve sergileyen sporcuları ve harika mimari tasarıma sahip evleri ile şehrin en ağzı açık gezilen yerlerinden biri. Boylu boyunca uzanan sahil yolu bisiklet, yayalar için ayrılmış ve oldukça geniş sahili ile kaykay, paten vb etkinliklere ev sahipliği yapan bol hareketli bir bölge. Los Angeles'ta tam da olması gerektiği gibi sokak sanatı şehrin her alanına yayılmış biçimde. Bu yüzden ilk rotamı Venice olarak belirleyerek kiraladığım bisikletimle yaklaşık 2 saat süren turuma haritamın yardımı ile başladım. Santa Monica'dan başladığım turum sırasında haritada olmayan yeni bir çok çalışmayı keşfetme şansım oldu. Buradaki Sokak sanatçıları ile en sevdiğim olay hepsinin büyük desteklerle bu çalışmaları gerçekleştirmiş olmaları ve çalışmalarının yakınlarında mutlaka sponsorlukları ve kişisel web sayfaları vs gibi bilgilerin yer alıyor olması. Oldukça önemsenen ve korunan eserler oldukları için 1970 tarihli graffiti örneklerine rastlamak mümkün. 
Doğal hayat ve yaşamları çalışmalara oldukça yansımış, eleştirel bakış olarak açlık ve evsizlik kavramları üzerine yoğunlaşılmış. Rip Cronk oldukça fazla çalışmaya sahip en ünlü yerel sanatçılardan biri. 
Van Gogh'un "Yıldızlı Geceler" tablosuna gönderme olan dev boyutlu çalışma içerisindeki kıvrımlar boyutlarından dolayı belkide orjnalinden çok daha büyüleyici. Rip Cronk ile ilgili en çok dikkatimi özelliklerden birisi bağlı olduğu tek bir çizgi şekli olmaması. Her eserinde farklı bir yaklaşım var duvarlara. "Touch Of Venice" buraya araba ile gelenlerin ilk karşılaştığı dev Jonas Never çalışması. Venice'e inen en popüler caddelerden birisi olan Abbot Kinney Venice bölgesinin kurucusu ve hemen hemen her yerde figür olarak kullanıldığı küçük boyutlu çalışmaları mevcut. 
Levi Ponce'ye ait bu duvar resmi "Pantheizmin Aydınlatıcıları" ismini taşıyor 
Jim Morisson ve Arnold Schwarzenegger bölgenin önemli tema isimlerinden. Özellikle Arnold'un gençliğinde "Muscle Beach" bölgesinde çektirdiği fotoğraflar bir çok yerde karşınıza çıkabilir.


Barları, canlı müziği ve gösterileri ile asla sıkılmayacağınız bu bölgede ek olarak sokak sanatına ilgi duyuyorsanız sokaklar sizi bekliyor. Ahmet Rüstem Ekici 

Yorumlar

Popüler Yayınlar

Dekorasyon Tavsiyeleri No:5 Duvarlara tablo yerine alternatifler - Tabaklar

SANATLA DOLU BİR YAŞAM : LALE BELKIS

About Augmented Reality Exhibition "Hamam"

Aslında Özgürsün

DÜNYA SANAT GÜNÜ İZMİR'19

OMM Açılıyor!

Başka Dünya