Sergi İncelemeleri No:56 MIXER ARTS - AÇIK DEPO

PRINTED'15 - MIXER ARTS
"Bir çok sanatçı eserleri ile neredeyse aynı kalitede seri baskılar üretirler ve bu makul fiyatlara tanınmış sanatçıların eserlerine sahip olmak için harika bir yoldur." Owning Art- Louisa Buck

Edisyon; bir sanatçının eserini, baskı kalitesi,boyutu,baskı tekniği ile belirlediği miktarda çoğalttığı çalışmalarıdır. Limitli edisyonlar sanatçının ıslak imzasını taşırlar ve sanatçının belirlediği sayıda çoğaltılırlar. Owning Art kitabında Judith Greer ve Louisa Buck'un özellikle değindiği bu tür eserler tanınmış sanatçıların eserlerine daha uygun fiyatla ulaşmak için önemli bir yoldur. Özellikle fotoğraf sanatında alıcılar için avantaj olan bu durum, koleksiyonerlere önemli müze,kurum ve bireyler ile aynı çalışmalara sahip olma prestiji tanımaktadır. 

Çeşitli baskı tekniklerinde ilk başlarda ilk basımların daha değerli olduğu inancı, çağdaş sanat basım teknikleri ile önemini kaybetmiş hatta çabuk tükenen baskıların son adetleri ilklerine göre çok daha pahalıya satılarak değer kazanmıştır. Günümüzde bir edisyonun ilk sayısına sahip olmak koleksiyonerin eseri toplama yarışında daha önce elde ettiği anlamına gelmektedir diyor Judith Greer. 


MIXER Editions yıllardır Tophane'de MIXERARTS olarak edisyonlara yer verdiği gibi çevrimiçi olarak İnternet üzerinden çeşitli edisyonları satan bir kurum. 14 Haziran'a kadar sürecek Printed'15 sergilerinde Dünya'ca ünlü sanatçılara ait edisyon çalışmalarını hem sergiliyor hem koleksiyonerlere sunuyorlar. Yerli ve yabancı bir çok sanatçının farklı tekniklerle ürettiği edisyonlu baskılarını görebileceğimiz bu sergi süresince çeşitli baskı atölyeleri ve konuşmaların olduğu etkinlik programı da mevcut.

Printed'15 projesinde yer alan sanatçılar;
Marc Quinn, Ferhat Özgür,Orhan Cem Çetin,Komet,Serkan Taycan,Işıl Eğrikavuk,Çağrı Saray,Bahar Yürükoğlu,Liu Bolin,Li Wei,Andrew Super,Arthur Buxton,Carolyn Bunt,Paul Laidler,Richard Falle ve Stanley Donwood.
Seçkideki tüm sanatçıların çalışmalara baktığımız zaman çoğunun konusunun insan ve çevre olduğu dikkatimizi çekiyor. Farklı teknikler ile ürettikleri bu çalışmalardan en tanıdık olanlar Arter'de yakın zamanda sergilenen Marc Quinn,Liu Bolin ve geçen sene Nesrin Esirtgen koleksiyon galerisinde kişisel ilk sergisinden hatırladığımız Bahar Yürükoğlu. MIXER ARTS aynı zamanda her sergi için olduğu gibi bu sergi için de harika bir katalog hazırlamış ve bu katalog Marc Quinn ve Liu Bolin söyleşileri ile iki sanatçının fikirleri ve üretimleri hakkında daha fazla bilgi öğrenmemizi sağlıyor. İsminin Printed'15 olması önümüzdeki yıllarda bu serinin devamının geleceği haberini müjdeler nitelikte. Ülkemiz ve Dünya sanatından önemli sanatçıların çalışmalarını görmek ve hatta koleksiyonerliğe başlamak için oldukça önemli bir fırsat olan bu sergiyi Pazartesi günleri hariç her gün ücretsiz olarak gezebilirsiniz. Başka galerilerde kolay kolay rastlayamayacağınız sıcakkanlı çalışanları her sorunuzu cevaplamak için orada olacaklar. 

http://mixerarts.com/
Görseller mixerarts web sitesinden alınmıştır

Boğazkesen Cad. No:45 Tophane/İstanbulAhmet Rüstem Ekici

Yorumlar

Popüler Yayınlar

Dekorasyon Tavsiyeleri No:5 Duvarlara tablo yerine alternatifler - Tabaklar

SANATLA DOLU BİR YAŞAM : LALE BELKIS

About Augmented Reality Exhibition "Hamam"

Aslında Özgürsün

DÜNYA SANAT GÜNÜ İZMİR'19

OMM Açılıyor!

Başka Dünya