Elgiz Müzesi ve Ufuk Hattı Sergisi

Türkiye'nin İlk Çağdaş Sanat Müzesi 


Maslak her geçen gün yükselen binaları ile büyümeye devam ediyor. Yeni açılan alışveriş merkezleri, yaşam alanları ile her geçen gün daha çok artan nüfusu için sanat vazgeçilmez bir öge olmuş durumda. Türkiye’nin ilk çağdaş sanat müzesi olan Elgiz Müzesinin bölgedeki sanatsal faaliyetlerin artmasındaki rolü çok büyük. Elgiz Müzesi sadece bölge için değil İstanbul için büyük bir rol model olmuş durumda.
acik_hava_heykeller (6)
muzenin_disi (2)

2001 yılında koleksiyoner Sevda ve Can Elgiz tarafından kurulan Türkiye’nin ilk çağdaş sanat müzesi “Elgiz Müzesi” Maslakta çoğunu hiç estetik bulmadığım onlarca binanın içinde tüm varlığı ile olabilidiğince zıtlık yaratan bir müze. Müze sabit koleksiyon sergisinin yanı sıra süreli sergileri ile yıl boyu sanat severlere hizmet veriyor ve bence şehirdeki en havalı sergilerden biri kesinlikle Elgiz’in teras sergileri. Bu sene “Ufuk Hattı” isimli teras sergisi ile terasa çıkılan asansörden çıkar çıkmaz izleyiciyi büyülü bir atmosferin içine çekiyor.

DSC_1712
acik_hava_heykeller (5)

acik_hava_heykeller (4)

acik_hava_heykeller (3)
acik_hava_heykeller (1)

İzleyiciyi çoğu zaman izleyici olmaktan çıkarıp, eser ile bütünleşerek deneyimin bir parçası haline getiren eserler oldukça fazla sayıda. Terasta 30′dan fazla heykelin bir çoğu deneyimlendiği an çok daha fazla anlam kazanıyor.
icinealaneserler (2)
Ufuk Aldemir’in “Evrende Yalnız Mıyız?” isimli teleskobundan bakarak merakınızı giderirken, Tuba Coşkun’un “İsimsiz” eserinde gündüz vakti yıldızları izliyorsunuz.

“Ufuk Hattı” sergisi katılan sanatçıların bu kavram üzerine çalışmalarını bir araya getirirken , yüksek binalar arasında oldukça farklı bir deneyim sunuyor. Kataloğunda tüm sanatçıların ufuk çizgisi hakkında yaklaşımlarını okuyarak eserlerine farklı bir açıdan bakabilirsiniz.

süreli sergiler (1)

Elgiz Müzesi girişinde ise hem süreli sergiyi hem koleksiyon sergisini gezebilir ve Dünya çapında ünlü sanatçıların bu koleksiyonda yer alan çalışmalarını görebilirsiniz. Müze’nin en güzel yanlarından biri ücretsiz olması.
İTÜ durağında inerek Windowist çıkışında hemen ARTNEXT galerisine uğrayıp ardından Elgiz Müzesi’ne ve daha sonrasında ArtfullLiving- Atölye Maslak’ın sergilediği heykel ağırlıklı çalışmaları görebileceğiniz bir rota çizebilirsiniz.
Ziyaret saatleri ve çeşitli bilgiler için web sitesi

Yorumlar

Popüler Yayınlar

Dekorasyon Tavsiyeleri No:5 Duvarlara tablo yerine alternatifler - Tabaklar

SANATLA DOLU BİR YAŞAM : LALE BELKIS

About Augmented Reality Exhibition "Hamam"

Aslında Özgürsün

DÜNYA SANAT GÜNÜ İZMİR'19

OMM Açılıyor!

Başka Dünya