Gidenler

Gidenler 

ceset torbası sanat eseri olduÇocuk Boy Ceset Torbası (140cmx70cmx35 ) Çocuk Oyun Havuzu Topları,2015

Çocukken kurulan hayaller en fantastik,en renkli olanlardır, ve büyüdükçe hayallerimizden uzaklaşırız. Gerçek Dünya bizi tüm acımasızlığı ile bekler büyüdükçe. 
Renkli hayallerin son bulması ile oluştu "Gidenler", son senelerde yaşadığımız acı olaylar ile birleşti ve yerleştiği mekan ile örtüşecek şekilde ortaya çıktı. AVM'lerde görmeye pek alışık olmadığımız türden bir torba ile RELOADED sergisinde küplerin yeniden dolumu gibi, doğal olmasına rağmen trajik vaka olarak adlandırılan "ÖLÜM" farklı bir şekilde doldu. 

ceset torbası
Dünyanın oluşumundan, ilk insani eylem ve olgulardan çok daha sonra hayatımıza girmiş bir malzeme olan plastik, yaşamımızın her yerinde. Çevremizdeki çoğu şey plastik kökenli, doğada yok olması en uzun süren malzemelerden biri yine bu malzemenin türevleri. Bu kadar ölümsüz, şekillenen ve şekil veren bir malzemenin 2 uç noktada, ölüm ve yaşam döngüsündeki yerinin en görünür iki şekil almış formu olan bu yerleştirme; hayat dolu, oyun oynanan plastik top havuzu topları ve çoğu zaman trajik bir şekilde karşımıza çıkan, insanın bir atık gibi son bulunduğu yerden çıkmasını sağlayan ceset torbasının heterojen birleşimi.
Trajik ölümlerin insanlar üzerinde bıraktığı izler ve geride kalan renkli hayatların çarpıcı izlerinin bir arada sunumu olan bu yerleştirme; kıyıya vuran çocuk, güçler tarafından öldürülen güçsüzler, renkli hayatların son bulduğu ve renksiz bir şekilde herhangi bir atık malzeme gibi taşındığı ceset torbasının trajik varlığı ile hayat buluyor. İzleyiciye varlığın ve yok olmanın kontrast birleşim üzerine bir düşünce sunuyor.

body bag artwork

body bag art

Ölen, öldürülen her bireye, çocuğa simgesel bir gönderme olan bu yığılma; siyahlığa, karanlığa bürünmeden önceki renkli hayatların film şeritleri gibi...AVM'lerde görmeye pek alışık olmadığımız bu torba yerleştirmesi neredeyse ölümsüz malzemenin, ölümsüz olabilecek anılar ile son yolculuğundan bir kare ve tüm gidenlere! 

ceset torbası
Çocuk Boy Ceset Torbası, Oyun Havuzu Topları , 2015 


Yorumlar

Popüler Yayınlar

Dekorasyon Tavsiyeleri No:5 Duvarlara tablo yerine alternatifler - Tabaklar

SANATLA DOLU BİR YAŞAM : LALE BELKIS

About Augmented Reality Exhibition "Hamam"

Aslında Özgürsün

DÜNYA SANAT GÜNÜ İZMİR'19

OMM Açılıyor!

Başka Dünya