NERDEEN NEREYE


İSTANBUL ONUR HAFTASI SERGİSİ
nerdeen nereye AÇILIYOR!

istanbul gay pride art exhibitionBu sene yedincisi düzenlenecek LGBTİ+ Onur Haftası sergisi, nerdeen nereye ismiyle, Gözde İlkin, İlhan Sayın, Şafak Şule Kemancı ve Sena Başöz’den oluşan seçici kurulun 34 başvuru arasından seçtiği 13 işle, Boysan Yakar’ın Harbiye Üftade Sokak’taki evinde gerçekleştirilecek. Geçtiğimiz Eylül ayında kaybettiğimiz Mert Serçe, Boysan Yakar ve Zeliş Deniz anısına düzenlenecek sergide Boysan Yakar’ın kendi işlerine de yer verilecek.

İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası kapsamında gerçekleştirilen sergilerden ilki 2008 yılında Hafriyat’ta gerçekleştirilen Makûl sergisiydi. 2009 yılında Hafriyat’ta ‘Stonewall Olayları’nın 40. yılı anısına yapılan “İsyan ve Onur” temalı
... sergi düzenlendi. 2010’da Sanatorium’da gerçekleştirilen sergide o yılın teması “Aile” olduğundan “dar aile” kavramını sorgulayan, bu kavramın içini genişletmeye çalışan bir sergi çalışması yapılmıştı. 2012’deki serginin başlığı ise “Baskı Haz Beden”idi ve Cezayir Salonu’nda gerçekleştirilmişti. Bu sergide de sistemin bize yüklediği beden politikaları üzerine işler sergilenmişti. 2014 yılında Hayaka Artı ve maumau’da gerçekleşen serginin seçici kurulunda Fatih Özgüven, Canan X, Erinç Seymen ve Asena Günal’ın bulunduğu sergi 24-30 Haziran tarihleri arasında 16 sanatçının katılımıyla tamamlandı. Sergi ekibi, nerdeen nereye’nin sürdürülebilir bir proje olabilmesi ve LGBTİ+ sanatçı ya da destekleyen sanatçıların katılımını ön plana çıkartmıştı. 2015 yılındaki sergi 22 - 30 Haziran tarihleri arasında maumau ve Blok ArtSpace’de izleyiciye açıldı. Seçici kurulu Taner Ceylan, Fatih Özgüven, Canan X, İlhan Sayın, Asena Günal ve Aslı Çetinkaya’dan oluşan sergi, temasız olarak 16 sanatçı katılımıyla gerçekleşti.

Bu yıl ise sergi; Ahmet Rüstem Ekici, Can Akgümüş, Cemal Akyüz, Reyhan Berre Peker, Ceren Saner, Çiğdem Menteşoğlu, Efe Songun, Ekim Acun, Elif Tekneci, Fikret Karaman, Hıdır Durman, Gülşah Akdemir, Öykü Topal ve Rüzgar Buşki’nin katılımıyla gerçekleşecek.

Sergi açılışını 20 Haziran Pazartesi günü saat 19:00’da yapacak ve 26 Haziran Pazar gününe kadar saat 13.00 - 18.30 arası ziyaretçiye açık olacak.


Yorumlar

Popüler Yayınlar

Dekorasyon Tavsiyeleri No:5 Duvarlara tablo yerine alternatifler - Tabaklar

SANATLA DOLU BİR YAŞAM : LALE BELKIS

About Augmented Reality Exhibition "Hamam"

Aslında Özgürsün

DÜNYA SANAT GÜNÜ İZMİR'19

OMM Açılıyor!

Başka Dünya