Selanik Sanat Rotası

SOKAK SANATI VE KÜLTÜREL OLAYLAR
Selanik-Thessaloniki  Yunanistan'ın ikinci büyük şehri. Geçmişi antik Yunan ve daha da öncesine dayanan tarihi ile bir çok uygarlığa ev sahipliği yapmış, eğlenceli bir ege şehri. Geceleri hareketl,bol müzikli sokakları ile geç saatlere kadar devam eden eğlenceleri şehri çok sevmek için bir neden.
SAF 2016 (Street Art Festival) için gittiğimiz ve 3 gün kaldığımız şehirde merkez, ano poli (eski şehir) ve Halkidiki'ye zaman ayırarak bol bol gezme, görme şansı yakaladık. Gece tanıştığımız Makedonya'lı arkadaşlarımız ile şehir dışında plajlara gitme şansımız oldu. Güzel anılar ile turumuzu tamamladık ve döndük.

Şehirde toplam 29 adet müze ve kültür merkezi var. State Museum of Contemporary Art hem limanda hem de limanın sol tarafında 2 büyük koleksiyonu sergiliyor. Aynı zamanda Macedonian Museum of Contemporary Art oldukça etkileyici bir çağdaş sanat koleksiyonuna sahip. Yine limanda fotoğraf müzesi ve çevresinde çeşitli sanat içerikli müzeler mevcut. Uzun sahil kenarında, Ladadika'da ve ara sokaklarda oldukça keyifli kafeler, bol mezeli müzikli eğlence mekanları mevcut. Sahilde önünde en çok fotoğraf çektirilen şemsiyeler 1997 yılında George Zongolopoulos tarafından yerleştirilmiş. Bu ünlü şemsiyeli enstellasyonun bir diğeri ise çağdaş sanat müzesinin önünde bulunuyor. 

Bit pazarı bölgesi akşam çok hareketli, masalar sokaklarda kuruluyor ve müzik eşliğinde eğlenceli yemekler yeniyor. Gündüz ise eski eşyaların satıldığı minik standlar kuruluyor. Çevrede çeşitli ikinci el eşya ve antika dükkanları mevcut.


Şehirde bol bol graffiti görmeniz mümkün. Aynı zamanda son bir kaç yıldır yapılan sokak sanatı festivalleri ile daha büyük ölçekli resimleri şehirde görmek mümkün. Capetown'dan tanıdığım Daleast ve eşi faith47'nin çalışmasını görünce çok şaşırdım. Şehrin dışında da oldukça büyük ölçekli çalışmalar mevcut. SAF 2016'da ise 30 'a yakın sokak sanatçısı kendisine verilen alanda çalışıyorlardı. Sokak sanatını sadece mural ve graffiti ile sınırlamayan festivalde rap,hip hop atölyeleri, dans atölyeleri, bisiklet modifikasyonu ve tasarımı atölyeleri aynı zamanda bu sokak sanatçılarına destek için sanatçıların edisyon olarak çizdiği A3 boyutunda resimleri mevcuttu. Akşam 5'ten itibaren canlı müzik, konser ve çeşitli performanslar ile festival 3 gün boyunca devam etti. 


Çektiğim diğer fotoğraflar için link

Neler Yapın?
Bir şekilde mutlaka şehre yakın bir plaja gidin.
Sokak sanatı turu planlayın. 

Eski şehri gezmeye kaleden başlayıp sokakları, eski evlerin olduğu taşlı yollardan aşağı inerek keşfedin ve mutlaka Ouzeri Tsinari'ye gidin. 5-6 meyhane, kafenin olduğu çınaraltı çok keyifli bir alan.
Çağdaş sanat içerikli müzelere mutlaka gidin. Limanda yer alan galeriden harita edinip, diğer müzelerin yerlerini kolayca bulabilirsiniz.
Gece hayatı çok keyifli. Barlar 2'den sonra yavaş yavaş dolmaya başlıyor en dolu zamanları 4 gibi ve sabah 7'ye kadar açık :)


Yorumlar

Popüler Yayınlar

Dekorasyon Tavsiyeleri No:5 Duvarlara tablo yerine alternatifler - Tabaklar

SANATLA DOLU BİR YAŞAM : LALE BELKIS

About Augmented Reality Exhibition "Hamam"

Aslında Özgürsün

DÜNYA SANAT GÜNÜ İZMİR'19

OMM Açılıyor!

Başka Dünya