Sergi İncelemeleri No:81 NERDEEN NEREYE


DUYGU DOLU BİR SERGİ


Öykü Topal


Bu sene yedincisi düzenlenen LGBTİ+ Onur Haftası sergisi, nerdeen nereye ismiyle, Gözde İlkin, İlhan Sayın, Şafak Şule Kemancı ve Sena Başöz’den oluşan seçici kurulun 34 başvuru arasından seçtiği 13 işle, Boysan Yakar’ın Harbiye Üftade Sokak’taki evinde gerçekleşiyor. Geçtiğimiz Eylül ayında kaybettiğimiz Mert Serçe, Boysan Yakar ve Zeliş Deniz anısına düzenlenen sergide Boysan Yakar’ın kendi işlerine de yer veriliyor. 

Çiğdem Menteşoğlu 


Oldukça duygusal bir sergi bu seneki "nerdeen nereye". Nedeni kesinlikle serginin mekanı. Boysan'ın Evi ailesinin kararı ile Boysan'ın adını yaşatmak için derneklerin aktif şekilde kullanımına açık bir ev haline getiriliyor. Boysan,Zeliş ve Mert'e ithaf edilen sergide bu sene 14 çalışma sergileniyor. Bu sene kısa bir sürede toplanan başvurulardan seçilen sanatçılar;Ahmet Rüstem Ekici, Can Akgümüş, Cemal Akyüz, Reyhan Berre Peker, Ceren Saner, Çiğdem Menteşoğlu, Efe Songun, Ekim Acun, Elif Tekneci, Fikret Karaman, Hıdır Durman, Gülşah Akdemir, Öykü Topal ve Rüzgar Buşki. 


Sergide fotoğraf,video, yerleştirme,resim,baskı gibi bir çok teknik altında çalışmalar var. Fikret Karaman "Embroider Soldier,Embroider!" ve "Bubble" komutlu video çalışmaları bol çiçekli ev içerisinde kuş sesleri ile rüya gibi başka bir askeri boyuta geçiriyor izleyiciyi. Minimal kurgusu ile kesinlikle sergi bitmeden gidip izlenmeli. Elif Tekneci Boysan'ın evinde var olan sarı simli topuklu ayakkabıya gönderme yaptığı çalışması ile ev ile oldukça dokunaklı bir bağ kuruyor. Ceren Saner siyah beyaz uzun pozlama tekniği ile ürettiği "liquids" isimli serisinde izleyiciyi özel bir ana hapsederek baş döndürücü anısı ile bir sırrı paylaşıyor. Ca Akgümüş'ün siyah boşlukta çıplak bedenleri bireysel bir hapsoluş hissi uyandırıyor bende. Çerçevelerin oluşturduğu sınır ile izleyici olarak yalın ve yalnızlık gibi kelimeler dönüyor kafamda. Sergide benim de bir çalışmam sergileniyor. Daha önceki evlilik eşitliği üzerine yaptığım çalışmamın devamı olan davetiyeler serisi Yiğit isimli bir karakterin sünnet, nişan ve evlilik kurgusu üzerinden ailenin varlığını sorguluyor. Boysan'ın odasında ise kendi çalışmalarını ve fotoğraflarını göreceksiniz. Sergideki işler kadar etkileyici diğer şey kesinlikle serginin mekanı. Eğer 26 Haziran'a kadar vaktiniz olursa mutlaka uğrayın. Nerdeen Nereye ekibinin samimiyeti evin her yerine sindiği için hem Boysan gibi harika bir insanın özel dünyasına girecek, hemde kendi evinizde gibi hissedeceksiniz. Metin ve Enes ve emeği geçen herkes, iyi ki varsınız! 

Sergi 20 Haziran Pazartesi günü saat 19:00’da açıldı ve 26 Haziran Pazar gününe kadar saat 13.00 - 18.30 arası ziyaretçiye açık olacak. Adres çok kolay Harbiye Hilton Oteline doğru yürüyün Üftade Sokak No:10. Kapıda Boysan'ın renkli dünyasından bir iz var; kapı zilinde yazan isim yani Banu Alkan. Hayatın Sesi kanalının Bi Sergi programı videosunu izleyerek sergi hakkında daha çok bilgiye ulaşabilirsiniz! 
__________Istanbul Pride Exhibition “who would have thought” is opening!

The opening of 7th Istanbul Pride Exhibition will take place at Boysan Yakar’s house in Üftade Street, Harbiye with 13 works that have been chosen by the selection committee formed by Gözde İlkin, İlhan Sayın, Şafak Şule Kemancı and Sena Başöz. The exhibition will be commemorative for Mert Serçe, Boysan Yakar and Zeliş Deniz whom we lost in September 2015. The exhibition will also be hosting the works of Boysan Yakar.

This year’s exhibition will be held by the participation of Ahmet Rüstem Ekici, Can Akgümüş, Cemal Akyüz, Reyhan Berre Peker, Ceren Saner, Çiğdem Menteşoğlu, Efe Songun, Ekim Acun, Elif Tekneci, Fikret Karaman, Hıdır Durman, Gülşah Akdemir, Öykü Topal and Rüzgar Buşki.

The exhibition opening will take place on June 20 at 19:00 and it will be open to visit until June 26, Sunday between

Yorumlar

Popüler Yayınlar

Dekorasyon Tavsiyeleri No:5 Duvarlara tablo yerine alternatifler - Tabaklar

SANATLA DOLU BİR YAŞAM : LALE BELKIS

About Augmented Reality Exhibition "Hamam"

Aslında Özgürsün

DÜNYA SANAT GÜNÜ İZMİR'19

OMM Açılıyor!

Başka Dünya