CONTEMPORARY ISTANBUL 2016

Güzel Değişiklikler 
Sürekli değişen siyasi atmosferin üzerimize karamsarlıklar bulutu indirdiği şu günlerde İstanbul'da ki en renkli, iç açıcı ve izleyicisini farklı dünyalara taşıyacak etkinlik olan Contemporary Istanbul 2016, 3 Kasım - 6 Kasım arası  İstanbul Kongre Merkezi ve Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda Akbank’ın desteğiyle gerçekleşiyor.  19 ülkeden 70 galeri ve 520 sanatçının 1050 eserle katılacağı Contemporary Istanbul yeni bölümleriyle sanatseverler için oldukça hareketli bir hafta sonu planı sunuyor. 

Kişisel olarak heyecanla beklediğim bir organizasyon olmamasının nedeni yabancı galeri sayısının az oluşu ve yıl içerisinde zaten bol bol sergi gezen insanlar olarak gördüğümüz çoğu çalışmayı yeniden görüyor oluşumuz. Tabi bu sene güzel yenilikler ekleyerek daha heyecanlı bir hale geldiği kesin ve günlük yaşantılarında galerileri,sergileri gezmeye vakti olmayan insanlar için kesinlikle kaçırılmaması gereken bir organizasyon. Tek seferde neredeyse bütün galeriler ve sanatçılar ile bağ kurabileceğiniz bir dünya var içeride. 


EN HEYECANLI KISIM COLLECTORS STORIES

Bu yıl küratörlüğünü Marc-Olivier Wahler’in yaptığı ve danışmanlığını Marcus Graf’ın üstlendiği Collectors’ Stories sergisinin de detaylarını aktaran Güreli, Akbank’ın 10 yıldır ana sponsor olarak desteğinin fuarın geldiği noktaya büyük katkı sağladığını ifade etti. Türkiye’nin önde gelen 60 koleksiyoneri tarafından bizzat seçilen 120 sanat eserinin sergileneceği sergide, 53 Türk ve 49 yabancı sanatçı olmak üzere toplam 102 sanatçının enstalasyon, heykel, video, pentür ve fotoğraf işleri yer alıyor. 

Burhan Doğançay'a ait ilk defa gördüğüm bir çalışma beni çok heyecanlandırdı. Önümüzdeki sene olacak bienalin küratörlerinin çalışmasını da koleksiyonerlerimiz sayesinde görmek iyi geldi. 


burhan doğançay
Burhan Doğançay 
Elmgreen & Dragset
Ülkemizdeki koleksiyonerleri tanımamıza yardımcı olacak, hangi koleksiyonerin ne gibi çalışmalara ağırlık verdiğini az çok anlayabileceğimiz bu bölüm fuar için oldukça gerekli bir kurgu. Sanatçıyı, alıcıyı ve izleyiciyi bir araya getiren bu bölümde;  Leyla Alaton, Ahmet Aral, Ali Raif Dinçkök, Mine & Cem Bahadır, Mehmet Ali Bakanay, Berrak & Nezih Barut, Rezzan Benardete, Hanzade & Osman Boyner, Dr. Şükrü Bozluolçay Koleksiyonu, Banu Vargı Tümay - Büyük Efes Sanat Koleksiyonu, Büyükkuşoğlu Aile Koleksiyonu, Haro Cümbüşyan, Banu & Hakan Çarmıklı, Demet & Cengiz Çetindoğan, Suzan Sabancı Dinçer, Ayşe & Saruhan Doğan, Gülin & Emre Dökmeci, Elif Dürüst, Oya & Bülent Eczacıbaşı, Tansa Mermerci Ekşioğlu, Sevda & Can Elgiz, Nesrin Esirtgen, Özlem & Naim Gençoğlu, Zeynep & Fırat Gönenç, Emine & Selim Gülçelik, Cem Hakko, Can Has, Emin Hitay, Hüma Kabakçı, Ayşegül & Doğan Karadeniz, Hatice & Ferit Meriçten, Ari Meşulam, Naim Nihmet, Fazlı Özcan, Önder Öztarhan, Murat Özyeğin, Ayşegül & Ömer Özyürek, Leyla Pekin, Arzu & Ömer Sabancı, Sevil Sabancı, Vuslat Sabancı, Melis & Hakan Salargil, Ali Selçuk, Erol Tabanca, Türkan & Ziya Tacir, Lücette & Mustafa Taviloğlu, Agah Uğur, Ayşe Umur, Freda & İzak Uziyel, Murat Ülker, Şebnem & Mahmut Ünlü, Erdinç Varlıbaş, Ergin Varlıbaş, Selim Varol, Tony Ventura, Şirin & Neşet Yalçın, Arzuhan & Mehmet Ali Yalçındağ, Zafer Yıldırım ve Cem Yılmaz yer alıyor.

PG ART GALLERY 

Kendisini yakından takip ettiğim Pırıl Güleç Arıkonmaz'ın direktörlüğünde PG Art Gallery en sevdiğim sanatçılara desteği ile favorilerim arasında. Ekip olarak samimiyetlerine, sanata desteklerine ve çalışkanlıklarına inandığım bu galeri sosyal medyayı en verimli kullanan galerilerin başında geliyor. Yakında kişisel sergisi olacak Yonca Karakaş'ın "Anatomy of Things" fotoğraf düzenlemesindeki duruluk, ölüm-yaşam tezatlığı beni en etkileyen eserlerden biri. 

yonca karakas


Artnivo'nun temsil ettiği Selin Balcı'nın biyolojik sanat bağlamındaki çalışmalarını, çoğu şeyin tekrar ettiği sanat dünyasında yepyeni bir nefes olarak tanımlamayı seviyorum ve yaptığı her çalışma ve hikayesi beni çok ama çok heyecanlandırıyor. 


designbay yasemin bay


DesignBay, Sanat dünyasının sevdiği ve yakından tanıdığı Yasemin Bay'ın kuruculuğunda sanat ve tasarımı birleştiren "Art Meets Design" sloganı ile sevdiğimiz sanatçıları tasarımlar ile bizlere sunan dinamik bir alan olmuş. Sanatçıların tasarladığı, edisyonlu ve çoğu gündelik obje kıvamındaki tasarımları mutlaka görmelisiniz. Hale G. Oppenheimer'ın pop-up kitabı çok keyifli bir çalışma. M.int 'de tasarım ve sanatı bir araya getiren bir diğer alan. 

arçelik geri dönüşümArçelik bu yıl Contemporary Istanbul ile yaptığı işbirliği sayesinde geri dönüşümü sanatla buluşturacak ve ‘Cycles’ sergisini hayata geçirecek. Bu sergiyle Arçelik’in geri dönüşüm tesislerinden elde edilen malzemeler Türkiye’nin önde gelen sanatçıları ve tasarımcıları tarafından fonksiyonel sanat eserleri ve koleksiyon objelerine dönüştürülecek. ‘Cycles’ sergisinde; Ela Cindoruk, Nazan Pak, Seçkin Pirim, Sema Topaloğlu, bu geri dönüştürülmüş materyallere ustalıkla yeni bir “hayat” (form) kazandıracak. Arçelik, bu sergi ile geri dönüşüm konusunda farkındalık sağlarken, aynı zamanda tasarım konusundaki uzmanlığına da dikkat çekecek. ‘Dünyaya Saygılı, Dünyada Saygın’ vizyonuna sahip Arçelik, kaynakların verimliliğine odaklanarak ‘sürdürülebilirlik’ yaklaşımını tüm süreç ve faaliyetlerine entegre ediyor. Bu amaçla, Türkiye’nin en büyük geri dönüşüm hareketini  başlatan Arçelik, beyaz eşya üreticisi olup kendi geri dönüşüm tesisini kuran ilk ve tek şirket oldu.


galata business angels

Ayrıca bu yıl Türkiye'nin ilk melek yatırım organizasyonlarından GBA (Galata Business Angels), teknolojiyi kullanarak kurulan sanat girişimlerine fuarda kendilerini tanıtabilecekleri bir platform sağlayarak destek olacak. Galata Business Angels, sanat ile dijitali birleştiren İyisahne, Decol, Iconic, Art50, Kültür Limited, Sanatatak, Sanatonline, Dark Town Pictures ve Limart Online gibi girişimlere ev sahipliği yapacak bir sergileme gerçekleştirecek. Ayça Ceylan'nın performansı fuar boyunca görseldeki saatler boyunca izleyici ile buluşacak. 

Ve bazı favori çalışmalarım ...


Sarp Kerem Yavuz, Murat Palta gibi sanatçılar başlı başına temsil ediliyor galeri tarafından. Kişisel sergilerini geziyor gibi oluyorsunuz. İkisi de harika yetenekler ve çalışmaları çok etkileyici. 

Bu sene eski senelerden farklı olarak bir çok disiplinin yer aldığını görüyoruz standları gezerken. Mimar ve İç Mimarların tasarladığı mekanlar, yerleştirmeler durağanlığı kırmış. Bazı galeriler beyaz duvar yerine renkli, desenli dokunuşlar ile alanlarını daha çarpıcı hale getirmişler. Plug-in kısmı yine her zamanki gibi özgür,özgün ve heyecan verici. Ancak genel olarak basın ilişkileri ile oldukça sıkıntı yaşandığını düşündüğüm birkaç durum var. Sanat blogu yazan arkadaşlar ile hem fikir olduğumuz durumlardan biri basına özel bir katalog vermek çok mu bütçeli bir durum? İkincisi ise girişte ben basınım deyip ismini yazdıran herkes içeri girebiliyordu. Web sayfası üzerinden akreditasyon yapanların kartları bulunamıyordu vs vs. 

Kısacası çok kısa sürecek bu etkinliğe vaktiniz var ise mutlaka gitmelisiniz. 


Ziyaret BilgileriTarihler

2 Kasım / Önizleme (sadece davetliler)
3-6 Kasım / Genel Ziyaret (herkese açık)

Ziyaret Saatleri

3 Kasım 2016, Perşembe  11:00 - 20:00
4 Kasım 2016, Cuma       11:00 - 21:00
5 Kasım 2016, Cumartesi  11:00 - 20:00
6 Kasım 2016, Pazar        11:00 - 19:00  

Giriş Bileti

3 - 6 Kasım
Öğrenci : 20 TL   Tam : 40 TL 

İstatistik bilgiler basın bülteninden alınmıştır. 

Yorumlar

Popüler Yayınlar

Dekorasyon Tavsiyeleri No:5 Duvarlara tablo yerine alternatifler - Tabaklar

SANATLA DOLU BİR YAŞAM : LALE BELKIS

About Augmented Reality Exhibition "Hamam"

Aslında Özgürsün

DÜNYA SANAT GÜNÜ İZMİR'19

OMM Açılıyor!

Başka Dünya