Sergi İncelemeleri No:87 Kişisel Sergi Serisi No:10

3 Kişisel Sergi Bir Arada Genç sanatçı ve tasarımcıları desteklemek amacıyla kurulmuş olan ARMAGGAN Art & Design Gallery, 10’uncu Solo Sergi Dizisi’nde Tan Mavitan, Lütfiye Kösten ve Canan Ustaoğlu’nun eserlerine yer veriyor. 

Sergi, heykel ve resim çalışmaları ile 3 sanatçı için 3 bölüme ayrılıyor. Bu arada her seferinde dikkatimi çeken bir durum var galeri ile alakalı ve bu durum pek hoşuma gitmiyor. Sergi mekanında aynı zamanda online satış platformu olan galerinin bünyesinde birçok sanatçı ve çalışmaları yer alıyor. Çoğu zaman asansör yanında sergi bağlamından farklı olarak o çalışmaların yığıldığını görüyorum. Bu bence sergideki diğer işler için yanlış bir manzara oluşturuyor. 


Tan Mavitan - Nam-ı Diğer 
Tan Mavitan (ne güzel isim) bol parçalı, heykel çalışmalarından oluşan "Nam-ı Diğer" ismini verdiği serisinde farklı malzemeleri beraber sunarak isim-görünüm ve anlam üçgeninde farklı okumalar sunuyor izleyiciye. Mizah yönü kuvvetli işler sert görünümlerine rağmen kıvrımlı, dairesel formları ve birleştiği farklı malzemeler ile oldukça eğlenceli, düşünsel yönü kuvvetli işler sunuyor izleyiciye. Dengeleri ve fonksiyonları farklı ve çoğu zaman eğlenceli görünen heykelleri için aslında çalışmaları ile bire bir örtüşen geçişli ve döngülü bir metin hazırlamış.

NAM-I DİĞER 
Her Form bir His… 
Her His bir Kayıt… 
Her Kayıt bir İsim… 
Her İsim bir Düşünce… 
Her Düşünce bir Eylem… 
Her Eylem bir Form. 
Nam-ı Diğer : Bir Şey’in Nesnesi olmaktan ayırmaya çalıştığım formları, özgürleştirme vaadiyle, başka Bir Şey’lerin nesneleri haline getiriyorum. 


Canan Ustaoğlu - Adanmış Canan Ustaoğlu Savaş ise "Adanmış" ismini verdiği sergisinde ahşap ve kağıt gibi materyaller kullanarak oluşturduğu yüzeyler için basın bülteninde şunları söylüyor;
“İşlerimde her zaman ana materyalim ahşap olmuştur” diyen Ustaoğlu şu ifadeleri kullanıyor: “İşlerimde temam insan ve davranışları üzerine kurulu, ben de bu materyallerimi insanla bağdaştırıyorum, işlerimde kullandığım gümüş ve altın gibi unsurlar ile renk ve minimal geometrik düzen içinde bir kurgulama yapıyorum, ağacın doğal asimetrik formu ile simetrik minimal düzen arasında çatışma yaratmayı seviyorum... Her zaman görünür olan değerlidir ya da değildir ama görünmeyen tüm duygu giz, bulmak inanmak isteyenin arzusu çabasında saklıdır...”

Çalışmaları bol katmanlı,parlak ve kesinlikle dikkat çekici. Katmanlar arası renk geçişleri arasında kaybolmak çok olası. 


Lütfiye Kösten - AYNA 

lütfiye kosten


Lütfiye Kösten, kendisini sosyal medya ile yakından takip ettiğim sanatçılardan. Fransa'da yaşayan sanatçının her seferinde sosyal medya aracılığı ile üretim sürecini gördüğüm işlerini Armaggan Art&Design Gallery'de yakından görmek heyecan verici. Çalışmasını zaten bundan 2 yıl önce ilk defa yine bu galeride görmüştüm ve çok etkilenmiştim. Soyuta yaklaşan resimlerinde gözleri o kadar detaylı ve gerçekçi çalışıyor ki, çalışma ile göz göze gelmemek imkansız. Size bakarak, bakışları ile izleyicisi ile bağ hapsi kuran eserlerdeki portrelerde yaş aralıklarını gözlerden anlayamadığımız, ancak bütüne bakmaya başladığımızda daha çarpıcı hale gelen portreler ile karşılaşıyoruz. Çok yakın zamanda gündemimizden hiç düşmeyen çocuk gelinler, çocuk istismarları vakaları ile duygusal doluluk yaşadığımız bu dönemlerde etkileyiciliği daha da artıyor işlerinin. 

lutfiye kosten

lutfiye kosten
Sanatçı çalışmalarını şu şekilde tanımlıyor; “Bugün, kendimiz ve çevremiz hakkındaki kavrayışımızı yazılı ve görsel medyatik imgeler belirliyor. Bu imgeler ne tür bir bedene sahip olmamız ve neyi arzulamamız gerektiğini belirlemekle kalmıyor, benlik duygumuzu, inanç sistemimizi, bireyselliğimizi, toplumsal rollerimizi de temelden etkiliyor. Portreler ‘Ayna’nın kendisi, ‘İmgelerin’  yansımasıdır,” diyen Lütfiye Kösten sergideki eserleri ile kişisel ve toplumsal portrelerimizi sorguluyor.

24 Aralık tarihine kadar Armaggan Art & Design Gallery'e giderek üç sanatçının oldukça fazla işlerinin sergilendiği 3 sergiyi tek bir çatı altında izleyebilirsiniz. Mimarsi, iç dekorasyonu harika bir bina. Satılan diğer obje ve eserlere de bakmayı unutmayın. Kapalıçarşı tarafına ne zaman gitsem mutlaka uğradığım yerlerin başında gelir Armaggan. Armaggan galeri aynı zamanda online katalogları en güzel hazırlayan galerilerden, görsellere ve sanatçılar hakkında detaylara çok kolay erişebiliyorsunuz. 

Detaylar için websiteleri ARMAGGAN Yorumlar

Popüler Yayınlar

Dekorasyon Tavsiyeleri No:5 Duvarlara tablo yerine alternatifler - Tabaklar

SANATLA DOLU BİR YAŞAM : LALE BELKIS

About Augmented Reality Exhibition "Hamam"

Aslında Özgürsün

DÜNYA SANAT GÜNÜ İZMİR'19

OMM Açılıyor!

Başka Dünya