Sergi İncelemeleri No:88 Evren Erol - Bozlu Art Project

Aklın Yarat(t)ıkları 


Evren Erol'un çağrışımcı heykelleri fiziki olarak doğal ve işlenmiş olanı bir arada sunarken, tıpkı malzemeleri gibi evrilen formların bol kurgulu yolculuğuna çıkarıyor izleyicisini.

Bozlu Art Project, Evren Erol'un yeni  sergisine ev sahipliği yapıyor. Bir önceki sergisinde sanatçının "kırmızı çizgi" kavramını işlediği yerleştirmelere şahitlik etmiştik. Okunması, algı gücü ile izleyicinin belleğinde çeşitli kurgular oluşturan o çalışmaların çoğu zamanın dondurulduğu anlar gibiydi. Bu sergi de bir önceki sergi gibi sanatçının uzun süren atölye çalışmalarının emeği olarak karşımıza çıkıyor. 


Sergi başlığında, modern sanatın öncülerinden biri olarak kabul edilen ünlü ressam Francisco Goya’nın 18. yüzyıl İspanya’sında mutlak otoriteye karşı koyduğu ve mantığın devre dışı kaldığı toplumlara metaforlarla yüklü eleştiriler getirdiği kapris serisinin simgesi olan “Aklın Uykusu Canavarlar Yaratır” isimli gravüre kavramsal olarak gönderme yapan Evren Erol, “Bu sergi, aklın uykusundan uyanmak, yaşanabilir bir dünya yaratmak için hayal kurmaya ve umut etmeye bir davettir…” sözleriyle izleyiciyi hayal kurmaya ve düşünmeye çağırıyor.Sanatçı çalışmaların çoğunda bu yaratım sürecinin ip uçlarını 2 materyalin birbiri ile olan kuvvetli bağlantısında izleyiciye hissettiriyor. Kozadan çıkış, evrilme, parçalara bölünme, eksilme ya da tamamlanma eserlerinin oluşturduğu figürlerin ortak noktaları. Ahşabın kıvrımlı mat yüzeyine olabildiğince kontrast parlak yüzeyler üzerinde gezinen ışık parlamaları ile heykeller adeta hareketleniyor. Sergi başlığından referans ile yaratık olarak adlandırabileceğimiz her parçada bu hareketleri hissetmek oldukça mümkün. Sergi alanına girdiğimizde hemen solumuzda kalan koridorda bizi meraklandıran, o tarafa gitmeye davet eden köşeye yerleştirilmiş heykel sergide en çok dikkat çeken çalışmalardan biri. Bir uçtan duvara tutunmuş el gibi görünen parça duvarın diğer tarafında parçalara ayrılmış bir rüya anı sunuyor izleyiciye. Sergiyi 21 Ocak tarihine kadar gezebilirsiniz. Bozlu Art Project, Evren Erol sergisi sonrasında,  resimlerindeki derin his ve dinginliği çok sevdiğim sanatçılardan Özer Toraman'ın “First Dream” isimli sergisine ev sahipliği yapacak. Dayatılmış dar kimlik ve cinsiyet politikalarına karşı geliştirilmiş portreleri ile dikkat çeken Özer Toraman cinsiyetçi konturlardan uzak figürleri ile erkek/kadın ikiliğinin dışında bir tekilliği sorguluyor. Sanatçı, cinsiyetçi kategorizasyonun sınırları üzerine düşünürken, bu kavramları yeniden ele alarak iki cinsiyete de ait olmayan melez figürler yaratmakta, bu portrelerin kimileri netlikleriyle dikkat çekerken kimileri de bulanık imgeler olarak bilinç dışımızdaki farklı cinsiyetlere gönderme yapmaktadır. Sergisi 27 ocak-11 Mart tarihleri arasında ziyarete açık olacak.  


Cumhuriyet dönemi I. Ulusal Mimarlık Akımı’nın önemli örneklerinden biri olan tarihi Mongeri Binası, iki yıla yaklaşan bir hazırlık sürecinin sonunda Bozlu Art Project’in etkinliklerine ev sahipliği yapacak bir sanat merkezine dönüştürüldü. 2013 yılından bu yana Nişantaşı’ndaki sanat galerisinde düzenlediği sergiler, sanatçı konuşmaları, belgesel, katalog ve arşiv çalışmalarıyla vizyonunu sanatseverlerle paylaşan Bozlu Art Project, Şişli’deki sanat merkezinin kapılarını Dr. Şükrü Bozluolçay Koleksiyonu ve Bozlu Art Project sanatçılarından derlenen karma sergiyle sanatseverlere açtı. Bozlu Art Project Şişli, arşiv, sergi, yayınevi ve sanat semineri gibi faaliyetlere ev sahipliği yapıyor. 

Yorumlar

Popüler Yayınlar

Dekorasyon Tavsiyeleri No:5 Duvarlara tablo yerine alternatifler - Tabaklar

SANATLA DOLU BİR YAŞAM : LALE BELKIS

About Augmented Reality Exhibition "Hamam"

Aslında Özgürsün

DÜNYA SANAT GÜNÜ İZMİR'19

OMM Açılıyor!

Başka Dünya