SALT Araştırma Ferit F. Şahenk Salonu

SALT Araştırma Ferit F. Şahenk Salonu
SALT Galata’da açıldı

SALT Araştırma Ferit F. Şahenk Salonu, SALT Araştırma koleksiyonlarından yararlanmak isteyen yüksek lisans ve doktora öğrencileri ile akademisyenler ve bağımsız araştırmacılara
kayıt sistemiyle ücretsiz hizmet verecek.SALT Galata -1 katında kurulan SALT Araştırma Ferit F. Şahenk Salonu 21 Mart Salı günü kullanıma açıldı. Yeni çalışma mekânı, SALT Araştırma koleksiyonlarından yararlanmak isteyen yüksek lisans ve doktora öğrencileri ile akademisyenler ve bağımsız araştırmacılara kayıt sistemiyle hizmet verecek. saltresearch.org üzerinden kayıt formunu dolduran araştırmacılar, başvurularının değerlendirilmesinin ardından kurumun temin ettiği, kişiye özel kullanıcı kartıyla mekâna ücretsiz giriş yapabilecek. Kayıtlı kullanıcılar, mekândaki KÖŞE ve ODA alanları için rezervasyon yapma imkânına da sahip olacak.


Rezerve edilebilen çalışma alanlarının yanı sıra 40 oturma birimi ve 10 bin yayınlık raf kapasitesine sahip olan mekân, SALT Araştırma’nın ana mekân tasarımıyla The American Institute of Architects (AIA) Continental Europe Birimi ödülüne layık görülen ŞANALarc tarafından tasarlandı. Bu mekânda da, Ersa Mobilya’nın 2011 yılında SALT Araştırma için geliştirdiği Lin Kütüphane Sistemleri kullanıldı.


SALT Araştırma Ferit F. Şahenk Salonu, Salı’dan Cumartesi’ye 10.00 ile 19.00 saatleri arasında açık olacak.

SALT Araştırma
Kullanıcı odaklı “Kütüphane 2.0” ilkelerine göre yapılandırılan SALT Araştırma 2011’de açılmıştır. SALT Araştırma’nın uzmanlık konuları, 1950 sonrası görsel pratikler, yapılı çevre, tasarım, sosyal yaşam ve ekonomik tarihtir. Bu alanlarda belge ve kaynaklar, konuksever bir ortamda erişime açıktır.


SALT Araştırma’nın kitap ve dergilerden oluşan yayınları, altı yıl içerisinde 80 binden 110 bine çıkarıldı. 2012’de mekânda 20 bin kullanıcı ağırlanırken 2016’da bu sayı 47 bini aştı. 2014’te mekânın kullanıcılara açık olduğu saatler uzatıldı ve 2015 sonu itibariyle SALT Araştırma, Pazar günleri dâhil olmak üzere, haftanın altı günü hizmet vermeye başladı.


Kütüphanelerin sessiz ve izole mekânların ötesinde, kullanıcıların araştırma yaptığı, kitapların çevresinde vakit geçirdiği, meraklarını geliştirdiği, başkalarıyla birlikte çalıştığı yerler olması gerektiğine inanan SALT, öğrenme, tartışma ve üretmeye açık bir ortam sağlamayı sürdürecek.Fotoğraf: Mustafa Hazneci


Yorumlar

Popüler Yayınlar

Dekorasyon Tavsiyeleri No:5 Duvarlara tablo yerine alternatifler - Tabaklar

SANATLA DOLU BİR YAŞAM : LALE BELKIS

About Augmented Reality Exhibition "Hamam"

Aslında Özgürsün

DÜNYA SANAT GÜNÜ İZMİR'19

OMM Açılıyor!

Başka Dünya