THE TRUTH - GERÇEK

Başak Cankeş’in
THE TRUTH - GERÇEK
isimli performansı
24 Ocak’ta Zorlu PSM’de!
#BuBirDefileDegildir

bashaques

Multi-disipliner moda şovlarıyla adından söz ettiren Başak Cankeş, markası BASHAQUES’ın çarpıcı koleksiyon sunumlarının ardından bu kez THE TRUTH adını verdiği performans şovuyla 24 Ocak’ta sanat severlerin karşısına çıkıyor.

Moda ve sanat gibi iki farklı disiplinin kesişme noktasında dikkat çeken işlere imza atan Başak Cankeş, 24 Ocak’ta Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nde izleyiciyle buluşacak benzersiz bir prodüksiyona hazırlanıyor. Büyük prodüksiyonlu THE TRUTH şovu kapsamında inovatif moda, performans sanatı ve el sanatlarını harmanlayan Cankeş, bizzat kendi tasarladığı senaryonun metaforik öğeleri sayesinde yeni dünya düzeninin toplumsal farkındalıklarımızı hızla değiştirmesine öz-eleştirel bir gönderme yapıyor.
Bugüne kadarki koleksiyon sunumlarını belli hikayeler çerçevesinde sanatsal şovlara dönüştüren tasarımcı, 24 Ocak’ta gerçekleşecek THE TRUTH ile moda kavramının birçok farklı bileşeni nasıl birer kuklaya dönüştürdüğüne dikkat çekerken, moda şovlarının arka planında sarf edilen emeğin de altını çiziyor. Toplamda 150 kişilik bir ekiple gerçekleştirilecek şovun kadrosunda gerçek makyaj artistleri, saç tasarımcıları, terziler, modelistler, atölye çalışanları ve 15 profesyonel tiyatrocunun yanı sıra, 40 kişilik bir gönüllü ekibi de yer alıyor. Modanın dayattığı beden, cinsiyet, ırk ve yaş gibi kalıplaşmış normlara kafa tutan bu şovun senaryosu ve sanat yönetmenliğini de yine Başak Cankeş üstleniyor.
Koleksiyonlarını bir sanat pratiğine çeviren ve sezonsuz tasarımlar yapan Başak Cankeş farklı disiplinlerden sanatçılarla yaptığı iş birliklerine bu kez yenilerini ekliyor ve Fırat Neziroğlu’nun yanı sıra, deri sanatçıları Afshin Zardin, Cihan Kaymaz, Murat Ateş’le çalışıyor. THE TRUTH için geleneksel deri oyma sanatıyla üretilen yorgan, tablo ve 3000 metrelik deri ipten örülen bir elbiseye bu sanatçılarla birlikte imza atıyor. Şovun tamamı boyunca karşınıza çıkan, gerçek ve sahte olan arasındaki tekinsiz ilişkiyi irdeleyen özgün desenlerin yer aldığı tasarımlarda süet ve derilere ağırlık veriyor.
THE TRUTH isimli şovda bulunan tüm kostüm tasarımlarının deri sponsoru Sepiciler Deri olurken, JAB ve SAYDAM Tekstil ise kumaş sponsorluğunu üstleniyor. Performans sırasında saç tasarımını yetenekli Makas ekibi, makyajları ise M.A.C.’in profesyonel makyaj artistleri gerçekleştiriyor. Gülüm Erzincan sanatsal makyaja yön veriyor ve plastik makyajlar ise Hüseyin Akgül imzasını taşıyor.
THE TRUTH şovunun koreografisi Başak Cankeş ve aynı zamanda performans sanatçısı olan koreograf Ekin Bernay’a ait. Tüm koleksiyonun styling’ini ise Mert Yemenicioğlu üstleniyor.
Kendini bir tasarımcı ya da bir sanatçıdan ziyade, daha çok bir hikaye anlatıcısı olarak konumlandıran Başak Cankeş, bu görkemli performansın gerçeğe dönüşmesi için kendisine destek veren ART Galerim Bebek, Tabanlıoğlu Mimarlık, Ekin Ses, Demir Avukatlık Bürosu, B’Events, Cereyan Medya ve Sofa Hotel Istanbul Autograph Collection, Nisantaschi Concept Store ve Arek Nişanyan’a teşekkür eder.
24 Ocak 2019, Perşembe günü saat 20:30’da Zorlu PSM’de gerçekleşecek THE TRUTH’un biletlerini biletix.com ’dan temin edebilirsiniz.

Yorumlar

Popüler Yayınlar

Dekorasyon Tavsiyeleri No:5 Duvarlara tablo yerine alternatifler - Tabaklar

SANATLA DOLU BİR YAŞAM : LALE BELKIS

About Augmented Reality Exhibition "Hamam"

Aslında Özgürsün

DÜNYA SANAT GÜNÜ İZMİR'19

OMM Açılıyor!

Başka Dünya