Hakan Sorar Recolor


Kenti Renklendirme Üzerine Fotoğraf ve yarattığı illüzyonun üzerine deneyler sunan Hakan Sorar "Recolor" serisi ile sürekli değişen ve geride izler bırakan kentsel dönüşüm alanlarının fotoğraflarını yeni bir dil ile kurguluyor. 

Yeniden renklendirdiği, parçalara ayırdığı karelerinde dönüşen ve dönüştükçe parçalanan belleği izleyiciye yapay- doğal ikiliği üzerinden aktarıyor. Fotoğraflarından kent, kentsel dönüşüm, beden, beden-mekan ilişkisi kavramlarını irdeleyen sanatçı fotoğrafın doğası ile oynayarak kurgusal gerçeklikler sunuyor. 

Fotoğraflarında kent dışında objelere de yer veren sanatçı, tüketim ve hızlı değişen kent insanı ihtiyaçlarına da vurgu yapıyor. Dijital baskının yanı sıra instant film kullanan sanatçı fotoğraf üzeri müdahaleler ile fotoğraf ve resim arasındaki ince çizgide dolaşıyor.

Hakan Sorar Recolor sergisi 31 Ocak 2020 tarihine kadar Trump Art Gallery'de ziyarete açık. Hakan Sorar Hakkında 1991’de doğan Hakan Sorar, mühendislik gibi farklı bir disiplinden gelmekle birlikte fotoğraf sanatına çeşitli atölyelerde resim ve fotoğrafçılık eğitimleri alarak adım attı. Kullandığı Instant (Şipşak) filmler ile sanatsal çalışmalarında kent, insan ve bellek kavramlarına odaklanan Sorar, insan-mekân ilişkisi, kentsel dönüşüm, değişen mimari gibi konulara özel bir ilgi duyar. İnsan figürüyle mimari ögeleri birleştirdiği grafik kompozisyonlarında insan ile değişen çevresi arasındaki ilişkiyi araştırır. İstanbul Medeniyet Üniversitesi Fen Bilimleri Fakültesi yüksek lisans programını tamamlayan Sorar, İstanbul Üniversitesi Kültürel Miras ve Turizm Bölümü’nde ön lisans, Beykoz Üniversitesi Tasarım Fakültesi İletişim Tasarımı ve Göstergebilim Bölümü’nde de yüksek lisans eğitimine devam etmektedir.

Eğitim
2014 Bülent Ecevit Üniversitesi Mühendislik Fakültesi - Lisans
2017 İstanbul Medeniyet Üniversitesi Fen Bilimleri Fakültesi - Yüksek Lisans
​2018 İstanbul Üniversitesi, Kültürel Miras – Ön Lisans
2019 Beykoz Üniversitesi, İletişim Tasarımı ve Göstergebilim - Yüksek Lisans

Seçilmiş Sergiler
2020 Solo Sergisi, Recolor, TAG Art Gallery
2019 Grup Sergisi, Genetic Codes of Turkish Design, İGA İstanbul Airport
2019 Grup Sergisi, Artisans Dergi, GlobalArt Karaköy
2019 Grup Sergisi, Comma Art Project
2019 10th Edition of International Photography Exhibiton 'Fokus Award', City Art Gallery, Albania
2019 All In One 01, GaleriBu Pavilion
2019 World Art Day, İzmir'19 Exhibition
2018 World Art Day, İzmir'18 Exhibition
2018 Design on Tomtom Street, Arthouse IV
2018 Antonina Art Gallery, Collection Exhibition
2017 Design on Tomtom Street, Arthouse III

Yorumlar

Popüler Yayınlar

Dekorasyon Tavsiyeleri No:5 Duvarlara tablo yerine alternatifler - Tabaklar

SANATLA DOLU BİR YAŞAM : LALE BELKIS

About Augmented Reality Exhibition "Hamam"

Aslında Özgürsün

DÜNYA SANAT GÜNÜ İZMİR'19

OMM Açılıyor!

Başka Dünya