Sauna Çevrimiçi Deneyim

 

Sauna Sergisi Faz 1

Çevrimiçi Sauna Deneyimi

Süre: Ortalama 15 Dakika

Tarih: 25 Şubat 2021Sauna 25 Şubat'ta Çevrimiçi Deneyim Olarak Açılıyor

Ahmet Rüstem Ekici, beden ve mimariye dair ilişkileri analiz ettiği serilerine devam ediyor. 2019 Artırılmış gerçeklik sergisi olan “Hamam” serisi sonrasında “Sauna” ile izleyicisini yeni bir mekân deneyimine sürükleyen Ahmet Rüstem, kuir kültür ve sauna ilişkisi üzerine ortalama 12 dakika süren, çevrimiçi bir deneyim kurguladı. 

İlker Cihan Biner’in sergi metni ile birlikte sauna duvarlarına, Ahmet Rüstem Ekici, Ateş Alpar, BeraberCo- Cihan Bacak, İsmet Köroğlu, Berkin Gülten, Chorus Of Body, Ece Cangüden, Fırat Uran, Hakan Sorar, Hossein Edalatkhah, Mert Çağıl Türkay, Muhittincan, Numan Okutan, Selin Göksel, Şafak Şule Kemancı eşlik ediyor. 

2 aşamada sergilenecek sauna serisinin ilk fazı çevrimiçi olarak sergilenecek. 21 farklı alandan oluşan ve 360 derece sanal gerçeklik olarak da deneyimlenen sergi, 25 Şubat 2021'de Art50net ve Aredeko sitelerinden eş zamanlı olarak yayınlanacak.

Gerçekte var olan bir gay saunanın duvarlarında görülen sanat eserleri, duvar resimleri, müdahaleler gibi, Ahmet Rüstem'in sanal saunasının duvarlarına da 15 sanatçının eserleri eşlik ediyor. Sauna'nın mimarisini ve ilişki sahalarını analiz eden sergi, kılavuz bir ses ile geziliyor. Sergi için deneyimlediği onlarca farklı saunadan yola çıkan Ahmet Rüstem, yeniden sanal olarak inşaa ettiği Sauna serisinde mekân kurgusu ve gay sauna web sitelerinin arzu nesnelerine değiniyor. 

Bilgisayar, telefon, tablet ve VR Gözlüklerle deneyimlenen sauna sergisi Giriş, Soyunma Odası, Islak Hacimler, Sauna, Buhar Odası, Karanlık Odalar gibi bölümlerden oluşuyor. 

 

25 Şubat günü Art50net ve Aredeko sitesinden eş zamanlı yayınlanacak serginin linki 

 

http://www.art50.net/sauna

 

https://www.aredeko.com/sauna

 

  

 

 

BİR TEKNO-QUEER MEKÂN OLARAK SAUNA

İlker Cihan BinerIn my secret garden, I'm looking for the perfect flower”

SecretGarden/Erotica

1.
Gitmek, terk edip kaçmak bu dünyadan vazgeçmek demek değil. Hatta bir sığınak arayaşına da karşılık gelmez. Çivileyen, kökleştiren, sabit hale getiren her ne varsa bir köşede bırakıp uzaklaşmak istersiniz. Bu durum hiç kolay olmamakla birlikte çok fazla tehlike de barındırır. “Nereye gideceğim?” sorusu hüzünlüdür. Fakat bedeni saran heteronormatif kabuklar yoğunlaştıkça aniden ataerkil toplum denen karanlık kuyudan kaçmak kaçınılmaz hale gelir. Cinsel arzuların taşkınlığı, başkalarına dokunma isteği kabuğu aşındırmaya başlar. Kaçmak kapılar açar. Nefesi kuvvetlendirir. Yalnız yol uzun, mücadele çok katmanlı. Nerelere, nasıl kaçıldığı önemli.


2.
Kentin muhtelif yerlerinde gizlenmiş kimi saunalar için kaçış mekânları diyebiliriz. Bedenlerin birbirine karıştığı, temasların yoğunlaştığı bu mekânlar ikili cinsiyet egemenliğinin ötesine uzanan, köklenmenin, sabitleşmenin kırılabilir hale geldiği sahalara dönüşür. Ahmet Rüstem Ekici Hamam sergisinden sonra Sauna ile devam etmesi tam da bu mekânların queer dünyalar inşa edebilmesinin ihtimaline işaret ediyor. Sanatçının dijital olarak kurguladığı mekâna gizem kavramı hâkim. Fakat bu mefhum her zaman bulantılı, seyirlik, egzotik formlar anlamına gelmez.


Dijital mekân içinde Locker Room, Buhar Odası, Orgy Room, Islak Hacimler gibi pek çok bölüm var. Gizem kavramı bir aradalığın/kolektifliğin altını çiziyor. Bu açıdan Sauna etkileşim mekânı. Karanlık odada temas, ıslak yüzeylerde beliren cinsel arzular? buhar odasındaki beden imgeleri pek çok queerin deneyimini görünür kılıyor.


Ahmet Rüstem Ekici'nin bu dijital çalışmasının başka bir anlamı daha var.
Bir saunaya maddi olarak giriş yaptığınız zaman duvarlara dokunabilir, mekânın kokusunu içine çekebilir ya da daha pek çok deneyime karışabilirsiniz.


Lakin dijitalde böyle bir imkan yok. O halde sanatçı niçin bu kurguya girişiyor?
Sauna sergisi maddi olanla olmayanın kesiştiği düzlemde buluşuyor. Yani bir anlamda bu dijital mekânı bütünüyle inceleme, analiz edebilme fırsatı bulurken aynı zamanda queer cinsel deneyimlere tanıklık etmiş oluyoruz. Nitekim sanatçı göz ardı edilen, itilen, bastırılmaya çalışılan pek çok cinsel pratiğin izini bu mekâna kaydederek yeni bir hafıza formu yaratıyor. Duvarlarda sekiz farklı sanatçıdan resimlerin/çizimlerin, fotoğrafların yer aldığı saha bütünüyle dalgalanan, doğrusal olmayan bir sanat demokrasisini imliyor. Bu demokratik biçim queerin gezinen, sürekli sapan, ezber bozan kavram olmasıyla ilişkili olarak Sauna çalışmasının tekno bağlantılarla ortaya çıkmasına kapı açıyor. Sanatçının geliştirdiği bu metotla beraber sadece cis-gaylerin cinsel deneyimlerinden oluşmayan Lgbtiq+ bedenlere de kapı açan yerler için her daim sınır aşımından söz edebiliriz. Böylelikle Ahmet Rüstem Ekici'nin hafıza mekânını kurarken temsilden uzak durma gayreti bir mücadeleyi göstermekle birlikte kapsayıcı olma gücünü taşıyor.

Son olarak; Hamam sergisi sonrası Sauna ile sanatçının görsel hikâye anlatıcılığı devam ediyor. Şimdi bu çalışmaların etkisine dair Lale Müldür'ün bir şiiriyle bitirelim;"Ah ben gidiyorum bilmediğim bir yere


Sizin hiç bilmediğiniz


Uçarak mı gidiyorum kaçarak mı?


Siz takip mi ediyorsunuz etmiyor musunuz?


Makyajım uçuyor gözlerimden


Güçlü bir rüzgar esiyor


Elbiselerim uçuşuyor


Kar başlıyor yağmaya


Ah ben gidiyorum bilmediğim bir yere


Bir yere sizin hiç bilmediğiniz."


Manyetik Uyarım,
Yapı Kredi Yayınları

Ultra-zone’da Ultrason, Lale Müldür

 

Ahmet Rüstem Ekici Hakkında

1983’te Adana’da doğan Ahmet Rüstem Ekici, 2008 yılında Bilkent Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı bölümünden mezun oldu. On yıl boyunca televizyona yönelik set, stüdyo ve sahne tasarımı alanlarında sanat yönetmenliği yaptı. Sanatçı, MEF Üniversitesi Sanat, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi’nde “Kamera için Alan Tasarımı” ve “Mekanlarda İlluzyon” isimli dersler vermektedir.

U.S. Department of State’s Bureau of Educational and Cultural Affairs ve ZERO1 tarafından San Francisco American Arts Incubator Amplify 2019 programına seçilen sanatçı, çalışmalarını 3D çizimler, dijital yeni medya programları ve mekana özgü yerleştirmeleriyle sürdürüyor ve eserlerini, artırılmış gerçekliğin potansiyelleri ile kurguluyor.

Fotoğraf, dijital çizim, dijital kolaj, seramik, 3D Print ve hazır nesneden yararlanan sanatçının insan bedeni ve toplumsal kodlarını ele aldığı eserleri, cinsiyet, aidiyet, mimari ve varoluş gibi kavramlar çevresinde şekilleniyor. Serileri bedenin mimari ile ilişkisinin paralelliklerini sorguluyor. Mekana özgü yerleştirmeleri, toplumsal hafızamızda yer edinmiş film, olay, sözlü anlatım, bireysel deneyimlerden besleniyor.

AR ve VR çalışmalar da üreten sanatçının eserleri CADAF, Thesseloniki Queer Arts Festival, Museari Queer Arts Museum, Kyrgyzstan National Museum of Fine Arts, XX ART Flaneire gibi müze ve organizasyonlarda sergilenmiştir. Sanatçı, artırılmış gerçeklik, sanal ve karma gerçeklik üzerine çalışmalarına devam etmektedir.

#queerspaces #queerart #queerexhibition #kuirsergi #sergi #sanat #art #gaysauna #saunaart 
Press Bulletin

Sauna Project

360 VR Online Sauna Experience

Duration : Apx. 15 minutes

Date: 25 February 2021

 

Ahmet Rustem Ekici continues his series in which he analyzes the relationships related to body and architecture. Ahmet Rustem, who led his audience to a new space experience with “Sauna” after the “Hammam” series, which is a 2019 augmented reality exhibition, has created an online experience that lasts approximately 12 minutes about to the relationship between queer culture and sauna. 

 

Ahmet Rüstem Ekici, Ateş Alpar, BeraberCo- Cihan Bacak, İsmet Köroğlu, Berkin Gülten, Chorus Of Body, Ece Cangüden, Fırat Uran, Hakan Sorar, Hossein Edalatkhah, Mert Çağıl Türkay, Muhittincan, Numan Okutan, Selin Göksel, Şafak Şule Kemancı accompany İlker Cihan Biner's exhibition text on the Sauna walls. 

 

The first phase of the sauna series, which will be exhibited in 2 stages, will be exhibited online. The exhibition, consisting of 21 different areas and also experienced as 360-aspect artificial reality, will be simultaneously published on Art50net and Aredeko sites on February 25, 2021.

 

Ahmet Rustem's artificial sauna has works of 15 artists presented on the walls, such as artworks, murals paintings, amendments seen on the walls of a gay sauna that actually exists. The exhibition, which analyzes the architecture of the sauna and its relationship sites, is toured with a guiding sound. Ahmet Rustem, who set the exhibition by looking at dozens of different saunas he experienced, bases on the objects of desire of space fiction and gay sauna websites in the Sauna series that he has rebuilt artificially. 

 

The sauna exhibition, experienced with computers, phones, tablets and VR glasses, consists of sections such as Entrance, Dressing room, Wet Areas, Sauna, Steam Room, Dark Rooms. 

 

Preview link of the exhibition, which will be published simultaneously on Art50net and Aredeko on February 25 

 

Exhibition Link:

https://www.aredeko.com/saunaonline


Yorumlar

Popüler Yayınlar

Dekorasyon Tavsiyeleri No:5 Duvarlara tablo yerine alternatifler - Tabaklar

SANATLA DOLU BİR YAŞAM : LALE BELKIS

About Augmented Reality Exhibition "Hamam"

Aslında Özgürsün

DÜNYA SANAT GÜNÜ İZMİR'19

OMM Açılıyor!

Başka Dünya